23:18 05 دسمبر 2020
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
136
ما را در دنبال کنید

معاون رئیس کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان گفت که با توجه به حجم زیاد شکایت‌ها احتمال زیادی برای کاهش آرای اشرف غنی، و کشیده شدن انتخابات به دور دوم وجود دارد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از رسانه ها، دین محمد عظیمی معاون رئیس کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی افغانستان گفت که به احتمال قوی انتخابات به دور دوم کشیده خواهد شد.

عظیمی به رویترز گفت: با نگاه بر شمار شکایات و اعتراض‌هایی که نیازمند بررسی کامل است احتمال رفتن انتخابات به دور دوم وجود دارد.

کمیسیون انتخابات افغانستان مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری این کشور را 1.8 میلیون نفر اعلام کرد.

براساس آن اشرف غنی، رئیس جمهور کنونی افغانستان 50.64 درصد آرا را کسب کرده است و رقیب اصلی وی یعنی عبدالله عبدالله، نیز با کسب 39.52 درصد آرا در جایگاه دوم قرار دارد.

اگر در روند بررسی شکایات آرای غنی به کمتر از 50 درصد کاهش یابد هیچ یک از نامزدان اکثریت آرا نخواهند داشت و دور دوم انتخابات بین دو نامزد پیشتاز برگزار خواهد شد.

به گفته عظیمی بررسی شکایات به ثبت رسیده که شمار آن به هزاران مورد می‌رسد ممکن است حدود 5 هفته زمان ببرد.

یکی دیگر از مقامات کمیسیون شکایات که خواست نامش فاش نشود درباره احتمال باطل شدن شماری از آرا گفت: غنی با حدود 11 هزار رأی از رفتن انتخابات به دور دوم خودداری کرد؛ کمیسیون شکایات ممکن است از همه نامزدان ده‌ها هزار رأی را باطل کند.

عبدالله پس از اعلام نتایج ابتدایی در یک نشست خبری مدعی شد که براساس آرای "پاک" تیم وی پیروز انتخابات است.

شرایط کنونی  به انتخابات سال 2014 شباهت دارد زمانی که غنی و عبدالله هر دو مدعی بودند که تقلب گسترده‌ای توسط دیگری صورت گرفته است و پس از آن با دخالت آمریکا قدرت بین دو طرف تقسیم و حکومت وحدت ملی تشکیل شد.

دستیاران نزدیک به غنی می‌گویند که رئیس جمهور کنونی افغانستان حاضر به تقسیم قدرت با عبدالله نیست.   

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر