16:46 11 جولای 2020
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

وزیر دولت در امور صلح می‌گوید که طرفدار موضوع کاهش خشونت نیست و طالبان برای آغاز مذاکرات باید به آتش‌بس تن دهند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، سلام رحیمی، وزیر دولت در امور صلح امروز (پنج‌شنبه، ۲۶جدی) در یک نشست در انستیتوت مطالعات استراتیژیک افغانستان گفت که در یک سال گذشته نتایج تلاش‌های امریکا در روند صلح افغانستان بسیار چشم‌گیر نبوده‌اند.

این در حالیست که خبرگزاری اسوشیتدپرس گزارش داده‌است که طالبان طرح پیشنهاد آتش‌بس موقت - هفت تا ده روز – را به زلمی خلیل‌زاد، فرستادۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان سپرده‌است.

پس از پخش گزارش‌ها از توافق طالبان به کاهش خشونت‌‎ها، وزیر دولت در امور صلح می‌گوید که کاهش خشونت‌ها برای دولت افغانستان پذیرفتنی نیست و برای آغاز گفت‌وگوهای میان افغانان این گروه باید به آتش‌بس تن بدهند.

رحیمی افزود: "موضوع کاهش خشونت همانطوری که شما نمی‌دانید من هم نمی‌دانم و هیچ‌کس هم نمی‌فهمد. کسی طرفدار این نیست که کاهش خشونت باشد".

منابعی نزدیک به طالبان، می‌گویند که قرار است در آیندۀ نزدیک، طرح کاهش خشونت‌ها به‌گونۀ رسمی با نماینده‌گان امریکا در قطر در میان گذاشته شود.

در همین حال، وزیر دولت در امور صلح از نهایی بودن اعضای هیئت گفت‌وگو کنندۀ حکومت افغانستان با طالبان سخن می‌گوید: "ما کاملا آماده استیم و اگر زمینه مساعد شود کارهای قبلی شده‌است و هیئت ما آماده است".

قرار است که پس از امضای توافق نامۀ صلح میان امریکا و طالبان، گفت‌وگوهای میان افغانان نیز در جریان دو هفته آغاز شوند.

منابعی در قطر، می‌گویند که نمایندۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان پس از دریافت رسمی طرح کاهش خشونت‌ها از سوی طالبان، به کابل سفر خواهد کرد و با رهبران حکومت وحدت ملی دیدارهایی خواهد داشت.

مرتبط:

دو شرط آمریکا برای امضای توافقنامه صلح با طالبان
هشدار حمدالله محب به گروه طالبان
وزیر خارجه پاکستان: طالبان آماده کاهش خشونت در افغانستان هستند
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر