14:34 05 دسمبر 2020
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 12
ما را در دنبال کنید

سخنگوی طالبان اعلام کرد آزادی مشروط و چند مرحله‌ای زندانیان این گروه از سوی دولت افغانستان، با توافقنامه صلح میان این گروه و آمریکا در تضاد است.

به گزارش اسپوتنیک، به نقل از Reuters گروه طالبان روز چهارشنبه مخالفت خود را با طرح آزادی مشروط زندانیان از سوی دولت افغانستان اعلام کرد و آن را در مغایرت با توافقنامه صلح امضا‌شده با آمریکا دانست.

طالبان همچنین افزود تا آزادی تمامی 5000 زندانی این گروه، با دولت افغانستان مذاکره نخواهد کرد.

سهیل شاهین، سخنگوی گروه طالبان در دوحه گفت: به درستی در توافق صلح امضا شده ماه گذشته میلادی بین طالبان و واشنگتن آمده که گروه نخست از 5000 زندانی طالبان باید آزاد شوند و سپس گفتگوی بین افغان آغاز می شود.

وی ادامه داد: ما هرگز آزادی مشروط زندانیان طالبان را نمی پذیریم. اگر کسی چنین چیزی را مدعی شود، بر خلاف توافق صلحی است که ما 29 فبروری سال جاری میلادی با آمریکا امضا کردیم.

 بر اساس این توافقنامه، طالبان نیز باید یک هزار زندانی را آزاد کند. 

این توافقنامه همچنین راه را برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان پس از 18 سال هموار می‌کند.

محمد اشرف‌غنی، رئیس جمهوری افغانستان یک روز پس از مراسم تحلیف دستور رسمی برای آزادی 5 هزار زندانی طالبان را صادر کرد.

در حکم صادره از سوی غنی آمده که در مرحله اول آزادی 1500 زندانی طالبان ظرف چهار روز آینده آغاز می‌شود و روزانه 100 زندانی طالبان پس از گذراندن مراحل اداری آزاد خواهند شد. در این حکم آمده که همه زندانیان پیش از آزادی باید در یک تعهد نامه کتبی تضمین دهند که دیگر "به صفوف جنگ" باز نخواهند گشتد و همچنین از همه آنها مشخصات بیومتریک گرفته خواهد شد.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر