13:01 13 اگست 2020
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

بانک مرکزی، سالانه به‌گونۀ میانگین در حدود سه میلیارد و پنج‌صد میلیون افغانی بانک‌نوت‌های نو را وارد بازار می‌کند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، مسوولان این بانک، می‌گویند که در هژده سال گذشته در حدود 333 میلیارد افغانی بانک‌نوت‌های جدید نشر شده‌اند و در حدود 58 میلیارد افغانی بانک‌نوت‌های کهنه سوختانده شده‌اند.

واحدالله نوشیر، سرپرست بانک مرکزی در این باره گفت: «اوسط انفلاسیون 2.27 درصد است که نشان می‌دهد بانک مرکزی سیاست‌های پولی و دیگر سیاست‌های خود را به‌گونۀ درست عملی ساخته‌است».

اما، کمبود بانک‌نوت‌های ده، بیست و پنجاه افغانی و کهنه و فرسوده شدن بیش از حد بانک‌‎نوت‌ها در بازارها از شکایت‌های مردم استند.

محمد قسیم رحیمی، معاون بانک مرکزی می‌گوید که نشر بانک‌نوت‌های جدید و سوختاندن بانک‌نوت‌های کهنه با حضور هیئت مجلس نماینده‌گان، مجلس سنا، وزارت مالیه و اعضای هیئت مدیرۀ بانک مرکزی انجام می‌شود: «وقتی پول‌های کهنه جمع‌آوری می‌شود، بخشی از این پول‌ها سوراخ شده و پول‌های خُرد که حجم آن زیاد است فقط مُهر می‌شود. و بعد در حضور هیئت سوختانده می‌شود؛ پس هیچ امکان وجود ندارد که پول‌های کهنه دوباره به گردش انداخته شود».

آمارهای بانک مرکزی، نشان می‌دهند که در حال حاضر بیش از 275 میلیارد افغانی در اقتصاد کشور در گردش است که از این میان، بیش از 20 میلیارد آن بانک‌نوت‌های کوچک هستند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر