افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 11
ما را در دنبال کنید

وزارت دولت در امور صلح افغانستان در واکنش به رد شدن هیئت مذاکره کننده توسط طالبان اعلام کرد که این گروه با دولت می‌جنگد بنابراین هیئت مذاکره کننده را نیز باید دولت افغانستان تعیین کند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، ناجیه انوری، سخنگوی وزارت دولت در امور صلح افغانستان به اظهارات طالبان درباره رد هیئت مذاکره کننده ارگ ریاست جمهوری این کشور واکنش نشان داد.

وی توییترش نوشت که این اظهارات مداخله در امور طرف مقابل مذاکره است و غیرقابل انتظار و خلاف اصول محسوب می‌شود.

انوری خاطرنشان کرد که هیئت مذاکره کننده افغانستان پس از مشورت‌های بسیار با اقشار مطرح و تاثیرگذار جامعه تشکیل شده است.

سخنگوی وزارت دولت در امور صلح افغانستان تاکید کرد که تامین مشارکت مردم و فراگیری هیئت مربوط به دولت است و ارتباطی با طالبان ندارد بنابراین در برابر این گروه جمهوری اسلامی افغانستان قرار دارد همچنین جنگ طالبان با دولت است.

وزارت دولت در امور صلح افغانستان پیش از این نیز اعلام کرده بود که دستور کار ما برای مذاکره با طالبان مشخص است و برای رسیدن به صلح آماده گفت‌وگو هستیم.

طالبان پیش‌تر در بیانیه‌ای اعلام کرد که دولت افغانستان یکی از طرف‌های شرکت کننده در مذاکرات است و به دلیل این که هیئت مذاکره کننده فراگیر و نماینده اقشار تاثیرگذار جامعه نیست، با این هیئت مذاکره نخواهد کرد. 

هیئت 21 نفری مذاکره کننده دولت افغانستان عصر پنجشنبه گذشته به ریاست معصوم استانکزی رئیس سابق امنیت ملی این کشور معرفی شد.

برخی از احزاب و سیاسیون افغانستان درباره تشکیل این هیئت انتقاد داشتند.

با این حال، زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان گفته بود که این هیئت فراگیر است و از همه اقشار نمایندگی می‌کند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر