21:24 26 اکتوبر 2020
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

سفارت ایالات متحده امریکا در کابل اعلام کرد که امریکا امسال 18 میلیارد افغانی برای محافظت از پناهجویان و پناهندگان افغان کمک می‌کند.

به گزارش اسپوتنیک، این سفارت‌خانه در پیامی که امروز (شنبه، 31 جوزا) به مناسبت روز جهانی پناهجویان در صفحه فیس‌بوک اش نشر کرده، همچنان با اشاره به رویدادهای اخیر که در ایران از مهاجرین افغان قربانی گرفته‌، گفته‌است که امریکا در کنار مهاجرانی ایستاده‌است که از سوی ایران، شکنجه شده، مورد سوء استفاده قرار گرفته و کشته شده‌اند.

پیش از این وزارت مهاجران و عودت کنندگان افغانستان به مناسبت روز جهانی پناهندگان از مهاجر بودن بیش از 6 و نیم میلیون شهروند افغانستان در جهان خبر داد.

این در حالی است که در جریان دو ماه گذشته دو رویداد مرتبط با مهاجران افغان در مرز ایران و ولایت یزد این کشور رخ داده‌است.

در این دو حادثه که نیروهای ایرانی در آن دخیل بودند، شماری از مهاجران افغان کشته، زخمی و ناپدید شده‌اند.

حادثه اول که در مرز ایران و افغانستان رخ داد در آن ده‌ها کارجوی افغان در رودخانه هریرود غرق شدند. به گفته گواهان رویداد، مرزبانان ایرانی، کارجویان افغان را شکنجه کرده و آنان را مجبور ساختند تا خود را به داخل رودخانه بیاندازند.

مقام‌های ایرانی اما می‌گویند، مرزبانان ایران دخالتی در غرق‌شدن کارجویان افغان نداشته‌اند.

در رویداد دومی که در ولایت یزد ایران رخ داد، موتر حامل مهاجرین افغان با شلیک پولیس ایران آتش گرفت و سه مهاجر در این رویداد جان باختند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر