05:20 23 اکتوبر 2020
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
1 0 0
ما را در دنبال کنید

رئیس مجلس میگوید که رئیس جمهوری در دیدار با شماری از نمایندگان متعهد شده است تا نامزد وزیرانی که موفق به کسب رای اعتماد خانه ملت نشوند، به عنوان سرپرست وزیر ایفای وظیفه نکنند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری صدای افغان، میر رحمان رحمانی، رئیس مجلس نمایندگان افغانستان در نشست عمومی امروز (دوشنبه، ۲ سرطان) مجلس، تاکید کرد که پس از این آنان "چشم پُت" به نامزد وزیران رای اعتماد نخواهند داد.


رحمانی اضافه کرد که مجلس در تایید یا عدم تایید وزراء مسایل سمتی، قومی و زبانی در نظر گرفته نخواهد شد و نامزد وزراء به تخصص، شایستگی، تجربه، نام نیک و درایت آنان بیشترین توجه را خواهد کرد.
او همچنین تاکید کرد که پس از این نامزد وزرایی که موفق به کسب رای تایید مجلس نشوند، نمی‌توانند به عنوان سرپرست در یک وزارت کار کنند. بر بنیاد گفته‌های رحمانی؛ اعضای مجلس نمایندگان در دیدار با رئیس جمهور غنی نگرانی خود را در این مورد شریک ساخته اند و رئیس جمهوری نیز تعهد کرده است تا مطابق قانون در این مورد برخورد کند.
رئیس مجلس به معرفی نامزد وزرای دو تابعیته نیز اشاره کرد و گفت که اصول وظایف داخلی مجلس صراحت دارد که نامزد وزرای که تنها تابعیت افغانستان را داشته باشند، می‌توانند به مجلس معرفی شوند.
این گفته‌ها درحالی از سوی نمایندگان مطرح می‌شود که با وجود سپری شدن بیش از چهار ماه از آغاز حکومت جدید، تاکنون هیچ یکی از نامزد وزیران جدید برای گرفتن رای اعتماد به مجلس معرفی نشده است.
گفتنی است که تاکنون نامزد وزرای مالیه، صحت عامه، شهرسازی، اطلاعات و فرهنگ، امور زنان، معارف و همچنین سرپرست د افغانستان بانک از سوی رئیس جمهوری معرفی شده‌اند و قرار است به زودی برای رای اعتماد به مجلس فرستاده شوند.

مرتبط:

تقرر محمود کرزی به عنوان سرپرست وزارت شهرسازی
محمدطاهر زهیر به حیث سرپرست و نامزد وزیر اطلاعات و فرهنگ معرفی شد
مجلس سرپرست وزیر صحت را فرا می‌خواند
پیش دستی مجلس نمایندگان؛ کمیسیون امنیت داخلی، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ را به دادستانی معرفی کرد
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر