12:20 25 جنوری 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

پنج روز پیش، درپی برخورد چند هاوان در بازار سنتی، نزدیک به 30یرنظامی جان باختند و 34 غیر نظامی دیگر زخمی شده‌اند. سازمان ملل متحد گفت که این رویداد از سوی نیروهای ارتش افغانستان صورت گرفته ‌ است

به گزارش اسپوتنیک پنج روز پس از رویداد مرگ‌بار در بازار سنتی ولسوالی سنگین ولایت هلمند، کمیسیون مستقل حقوق‌بشر می‌گوید که هنوز طالبان به کارمندان این نهاد اجازه نداده‌اند تا این رویداد را بررسی کنند.

پنج روز پیش، درپی برخورد چند هاوان در بازار سنتی، نزدیک به 30یرنظامی جان باختند و 34 غیر نظامی دیگر زخمی شده‌اند. سازمان ملل متحد گفت که این رویداد از سوی نیروهای ارتش افغانستان بوقوع پیوسته‌است.

کمیسیون مستقل حقوق‌بشر می‌گوید که این رویداد پیچیده‌است و طالبان باید به کارمندان این نهاد اجازه دهند تا این رویداد را بررسی کنند.

ذبیح‌الله فرهنگ، رییس نشرات و اطلاعات کمیسیون مستقل حقوق‌بشر بیان داشت: «ما از گروۀ طالبان می‌خواهیم که زمینه را برای بررسی کارمندان حقوق‌بشر مساعد بسازد؛ چون ساحه تحت نفوذ طالبان است و از جانب دیگر هم می‌تواند بررسی و تحقیق بکند و ثابت بسازد که عامل یا عاملان این رویداد نهادهای امنیتی افغانستان نبوده‌اند.»

این رویداد در بخش زیر حاکمیت طالبان رخ داده‌است و سازمان ملل نیروهای ارتش را در این باره متهم می‌سازند، اما قول اردوی 215 میوند دست داشتن در این رویداد را رد می‌کند.

ولي محمد احمدزي، فرماندۀ این قول اردو گفت: «آن‌ها هیچ‌گونه بررسی را انجام نداده‌اند. من در روز اول این حادثه، هم گفتم حالا هم می‌گویم که برای هرگونه تحقیق به همه ارگان‌ها حاضر استم که پاسخ بگویم.»

طالبان نیز، نیروهای ارتش را به شلیک این هاوان‌ها متهم می‌سازند.

این رویداد پنج روز پیش در سنگین هنگام رخ داد که مردم در یک بازار سنتی گرد آمده بودند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر