20:17 26 اکتوبر 2020
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 41
ما را در دنبال کنید

فرمان تازه رئیس جمهور ترکیه در مورد تبدیل شدن ایاصوفیه به مسجد به واکنش های متفاوتی افغان‌ها در شبکه های اجتماعی روبرو شده است.

به گزارش سپوتنیک، شورای دولتی ترکیه تصمیم سال 1934 مبنی بر تبدیل اياصوفيه به موزیم را لغو کرده است. رجب طیب اردوغان فرمان داد تا این موزیم را برای عبادت باز كنند.

کاربری می نویسد که خداوند رئیس جمهور ترکیه را بیشتر بیدار کند، بدون شک هر مسلمان از این تصمیم خوشحال خواهد شد.

کاربر دیگری نیز با حمایت از این فرمان تازه رئیس جمهور نگاشته است که مخالفت های آمریکا و رهبر مسیحیان جهان نتوانست مانع تبدیل شدن  موزیم ایاصوفیه به مسجد شود.

کاربر دیگری نیز به حمایت از این طرح دولت ترکیه در صفحه فیسبوک اش نگاشته است: "پیامد سیاسی، اجتماعی و دینی این عمل معلوم نیست چی خواهد بود اما منحیث یک جوان مسلمان این عمل رئیس جمهور ارودغان مایه فرحت و شادی من بود".

ایاصوفیه در 27 دسامبر 537 به عنوان کلیسا افتتاح شد. کلیسای جامع بیش از هزار سال بزرگترین معبد جهان مسیحی بوده است. پس از آن که عثمانی ها قسطنطنیه و سقوط امپراتوری بیزانس را در سال 1453 به دست گرفت ، کلیسای جامع به مسجد تبدیل شد، اما از سال 1934 این بنا با حکم بنیانگذار دولت مدرن ترکیه، کمال آتاتورک، به موزه تبدیل شده و در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است.

مرتبط:

واکنش کاربران افغان به تبدیل شدن ایاصوفیه به مسجد
واکنش کلیسای ارتدکس روسیه به تصمیم ترکیه برای تغییر کاربری ایاصوفیه از موزیم به مسجد
واکنش تند یونسکو به تصمیم ترکیه جهت تغيير کلیسای ایاصوفیه به مسجد
ماجرای ایاصوفیه؛ نگرانی اسقف اعظم روسیه از تهدید علیه تاریخ مسیحیان
اردوغان فرمان ادای نماز در ایاصوفیه را صادر کرد
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر