17:39 03 اگست 2020
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

قلعه بلند شهر کابل که بر تپه کلوله پشته ساخته شده است و از آن در دوره های گوناگون همچون قعله جنگی کار گرفته می شد، اکنون برای استفاده فرهنگی زیربازسازی است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، این قلعه در حدود یک و نیم سده پیش در دورۀ عبدالرحمان خان در گستره چهل و هشت هزار متر مربع زمین ساخته شد و از آن هنگام تا سی سال پیش همچون یک قعله نظامی بود.

از میان هفت برج و پنج ذخیرگاه جنگ افزار این قلعه، یک برج آن بر بلندترین بخش این تپه ساخته شده است. در ساخت این قلعه چندین گونه معماری کار گرفته شده است.

وسیم روفی مهندس این پروژه می گوید: "ذخیره‌گاه‌های جنگ‌افزار یا برج‌هایی را که ساخته‌اند در هرکدام از یک نوع معماری خاص کار گرفته‌اند که همه متفاوت از روش معماری کنونی است که این نمایانگر خلاقیت معماران آن زمان را نشان می‌دهد".

در یکی از ذخیره گاه های جنگ افزار در این قلعه که زیاد آسیب ندیده است نوشته های نظامیان پیشین برجا مانده است.

محمد مصطفی نوید، سخن‌گوی شرکت انکشاف ملی در مورد بازسازی این قعله افزود: "با حفظ قدامت تاریخی و اصل موادی که موجود است و تخریب نشده و با استفاده از همان موادی که ساخته شده این قلعه دوباره مورد مرمت، حفظ و بازسازی قرار می‌گیرد".

برای بازسازی این قلعه یک صد و ده میلیون افغانی از سوی شرکت انکشاف ملی اختصاص یافته است و شصت و پنج کارگر برای بازسازی مصروف کار استند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر