20:23 22 سپتمبر 2020
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 10
ما را در دنبال کنید

وزارت امور خارجه در پی بروز درگیری بین نیروهای مرزی افغانستان و پاکستان، می‌گوید که پس از تلاش‌های دیپلماتیک، پاکستان آتش‌بس را پذیرفته و قرار است دو جانب در مورد این رویداد گفتگو کنند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری صدای افغان، وزارت امور خارجه افغانستان پیش از این با نشر خبرنامه‌ای، حملات نظامیان پاکستانی را نکوهش کرده بود و گفته که این کار آنان غیر قابل قبول است.
اکنون وزارت خارجه می‌گوید که "در نتیجۀ تلاش‌های دپلماتیک وزارت امور خارجۀ افغانستان، جانب پاکستان توافق کرده است که آتش‌بس تامین شود و زیر بیرق دو کشور در ساحه نشستی برگزار شود".
مقام‌های کنر گفته اند که در نتیجۀ راکت‌پراگنی از جانب پاکستان بر مناطق ولسوالی سرحدی سرکانوی این ولایت، شش غیرنظامی کشته و نه تن دیگر زخمی شدند.


بر اساس گزارش‌ها، این راکت‌پراگنی پس از درگیری نظامیان افغان و پاکستانی بر ولسوالی‌های مروره و سرکانوی کنر صورت گرفته است.
وزارت خارجۀ افغانستان گفته است: "این گونه حملات راکتی نظامیان پاکستانی که منجر به تلفات غیرنظامیان می‌شود، غیر قابل است". این وزارت خطاب به دولت پاکستان می‌گوید که از چنین اقدامات خودداری کند.
همچنان وزارت خارجۀ افغانستان برعلاوۀ حملات راکتی، ایجاد تاسیسات خودسر نظامیان پاکستان را در امتداد خط فرضی دیورند که به گفتۀ این وزارت سبب بحران میان دو کشور می‌شود، غیرقابل قبول خوانده است.
غنی مصمم، سخنگوی والی کنر به خبرنگاران گفته است که نخست نظامیان پاکستانی حمله کرده و نیروهای افغان در پاسخ به آن حمله اقدام کرده اند.
تا اکنون دلیل این درگیری روشن نشده است؛ اما نظامیان پاکستانی از سه سال به این طرف، در امتداد خط دیورند کار ساخت کتاره و نصب سیم خاردار را آغاز کرده اند. پاکستان در طول ۴۳۰ کیلومتر امتداد خط دیورند، در برخی مناطق کتاره نصب کرده و در بعضی ساحات دروازه برای کنترول رفت و آمد ساخته اند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر