افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

وزارت داخله می‌گوید که در سه هفته گذشته در نتیجه تطبیق برنامه میثاق امنیتی، تنها در کابل با همکاری رضاکارانه هزاران شهروند، صدها مجرم بازداشت شده‌اند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری آوا، طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان امروز (دوشنبه، ۶ اسد) در یک نشست خبری گفت که ده‌ها باند جنایتکار، قاتلین، زورگویان، ده‌ها قاچاقچی بزرگ و متوسط، صدها ولگرد و دزدها شامل بازداشت شدگان اند.
او می‌گوید که در عرصه مبارزه با تروریزم نیز در سه هفته گذشته پولیس موفق به بازداشت ۹۳ عضو طالبان، داعش و حقانی شده و از نزد این افراد مقداری تجهیزات و سلاح به دست آمده است.
به اساس اطلاعات وزارت داخله در ۳ هفته گذشته نزدیک به ۱۲۰۰ حمله تروریستی از سوی مخالفان مسلح از جمله طالبان انجام شده که در نتیجه آن ۱۳۸ غیرنظامی کشته و ۳۳۳ نفر دیگر زخمی شدند.
این حملات شامل ۷ حمله انتحاری، ۲۱۸ انفجار مین، ۴۳ تروری، صدها انداخت سلاح سنگین و صدها حملات تهاجمی بوده است.


همچنین به گفته سخنگوی وزارت داخله، در بخش ریاست امنیت داخلی در سراسر کشور در این مدت ۱۲۸ تن از منسوبان پولیس به اتهام فساد اداری و جرایم جنایی بازداشت و به دادستانی معرفی شدند.
به گفته آقای آرین، در کنار تطبیق برنامه میثاق ملی اصلاحاتی نیز در طرزالعمل کاری حوزه‌های پولیس در شهر به میان آمده که در دستاوردهای این میثاق نقش داشته است.
او به طور نمونه از کاهش نظارت خانه‌‌های شهر کابل به دو نظارت خانه و کاهش مراحل رسیدگی به شکایات تا بازداشت مظنونین از ۲۲ به دو مرحله یاد کرد و گفت این اصلاحات مانع فساد اداری و تبانی در بازداشت‌ها نیز می‌شود.
آقای آرین اظهار امیدواری کرد که تطبیق میثاق امنیتی در کاهش میزان جرایم تاثیر گذار بوده اما آنها منتظر نتایج سه ماهه و شش ماهه این برنامه‌اند که نتایج آن را مردم به گونه ملموس شاهد خواهند بود.
میثاق امنیتی از سوی مسئولین دولتی تعهد میان مردم و حکومت برای مبارزه با جرایم خوانده شده است. به اساس این برنامه مردم به گونه داوطلبانه و رضاکارانه برای شناسایی و معرفی مجرمین با پولیس همکار می‎‌شوند.
بر بنیاد برنامه میثاق امنیتی علاوه بر گزمه‌های علنی افراد پولیس، پولیس مخفی نیز ایجاد شده و گشت‌زنی های پوششی دارند.
آقای آرین گفت که در چوکات این برنامه تاکنون ۷۰ قرارداد با شهروندان کابل امضا شده است. این برنامه قرار است به زودی در ولایات به اساس خواست و نیازمندی مردم آغاز شود.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر