19:57 24 جون 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

مشاور شورای امنیت ملی می‌گوید که اگر حامیان بین‌المللی از حمایت افغانستان دست بکشند حکومت توانایی دوام نظام کنونی را دارد.

به گزارش اسپوتنیک، حمد الله محب مشاور شورای امنیت ملی در گفتگوی ویژه با آریانانیوز به شایعات مبنی بر سقوط نظام کنونی، پاسخ رد می دهد.

آقای حمدالله محب تاکید می ورزد که چندین گزینه برای دوام نظام کنونی روی دست دارند و اگر حامیان بین‌المللی نظام فعلی را حمایت نکنند حکومت توانایی پیشبرد نظام را داشته و حامیان جدید نیز پیدا خواهد کرد.

او گفت: «می توانیم به این نظام دوام بدهیم به همین دلیل می بینم که ظرفیت کافی وجود دارد و ما به خاطر دوام نظام امکاناتی داریم که ادامه بدهیم».

مشاور شورای امنیت همچنان ایجاد اداره موقت را به سود کشور نمی داند و تاکید دارد، هرگونه اداره موقت سبب بحران در افغانستان خواهد شد.

آقای محب می‌گوید: «با اداره موقت نظام پاشیده می شود و در نتیجه در هر حوزه و یا هر ولسوالی از طرف همین زورمندان ملک الطوایفی شروع خواهد شد».

در همین حال آقای محب شورای عالی مصالحه ملی را یک نهاد تسهیل کننده روند صلح می داند نه تصمیم گیرنده این روند.

وی گفته است: «در آخر اگر ما با طالبان به یک توافق برسیم این تصمیم را باید مردم نهایی کند و یا باز لویه جرگه برگزار خواهد شد».

این اظهارات در حالی مطرح می شود که قرار است در هفته‌های نزدیک گفتگوهای بین‌الافغانی در دوحه آغاز شود که به باور آگاهان احتمالاً طالبان گزینه اداره موقت را در بدل آتش‌بس دایمی خواستار شوند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر