03:36 02 اکتوبر 2020
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

پایگاه نظامی بسشن در هلمند که یکی از پایگاه‌های مهم نیروهای خارجی در افغانستان است، در اواخر ماه جولای گواه پرتاب چندین موشک از سوی طالبان بوده است .

به گزارش اسپوتنیک، گروه طالبان می‌گویند که حمله‌های موشکی را بر دو پایگاه نظامی آمریکا در هلمند بررسی می‌کنند. در حالی که روزنامه نیویورک تایمز از زبان برخی از مقام‌های آمریکا گزارش داده است که طالبان بر خلاف توافق‌نامه بر دو پایگاه در هلمند چندین موشک شلیک کرده اند، اما ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان می‌گوید که به اعضای این گروه دستور داده شده است که بر امریکاییان حمله نکنند.

پایگاه نظامی بسشن در هلمند که یکی از پایگاه‌های مهم نیروهای خارجی در افغانستان است، در اواخر ماه جولای گواه پرتاب چندین موشک از سوی طالبان بوده است .

 گزارش مربوط به این رویداد از سوی روزنامه نیویورک تایمز از زبان برخی از مقام‌های امریکایی پخش شده است.

بربنیاد این گزارش، یکی دیگر از پایگاه‌های هوایی در فاصله هشتاد کیلومتری پایگاه بسشن که نیروهای خارجی از آن درهلمند کار می‌‎گیرند، نیز گواه پرتاب موشک‌ها از سوی طالبان بوده است.

در این حمله‌های طالبان بر دو پایگاهی که در آن نیروهای امریکایی مستقر بوده اند، به کسی آسیب نرسیده است، اما چرا نیروهای آمریکا یک ماه پس از این حمله‌ها، این رویدادها را رسانه‌یی ساختند؟

مقام‌های آمریکا این حمله‌های طالبان را نقض آشکار توافق‌نامه صلح میان آمریکا و طالبان گفته اند، اما سخنگوی طالبان به طلوع نیوز می‌گوید که در حال بررسی چگونگی این حمله‌ها هستند.

وزارت دفاع ملی می‌گوید که نیروهای آمریکا بربنیاد توافق دوحه تا اکنون از پنج پایگاه نظامی در ولایت های هلمند، غزنی، پکتیا و ننگرهار بیرون شده اند.

ماموریت پشتیبانی قاطع در بارۀ این حمله‌های طالبان چیزی نمی‌گویند، اما حکومت افغانستان نیز طالبان را از بهر افزایش خشونت‌ها متهم می‌سازد.

ازسوی دیگر دبیر کل سازمان ملل متحد در واپسین گزارش این سازمان در بارۀ افغانستان از تمامی طرف‌ها می‌خواهد که از راه گفت‌وگوها به یک توافق برسند. 

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد گفت: "از تمامی طرف‌ها می‌خواهم که با یک روحیه تعهد و سازش برای یک راه حل همیشگی و روند جامع به توافق برسند."

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر