11:47 19 سپتمبر 2020
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 01
ما را در دنبال کنید

رییس پیشین استخبارات پاکستان، ایالات متحده امریکا را متهم به رشوه ۵۰۰ میلیون دالری به گروه طالبان کرد. 

به گزارش اسپوتنیک به نقل از پاکستان تودی، اسد درانی رییس پیشین آی‌اس‌آی پاکستان گفت، که طالبان نقش اصلی را در آیندۀ افغانستان دارند و افزون بر آنها چهره‌هایی مثل عبدالله عبدالله و محمدمحقق نیز در نظام آینده نقش خواهند داشت.

او گفت که مذاکرات سختی میان بازیگران داخلی برسر تقسیم قدرت آغاز خواهد شد.

این مقام پیشین پاکستان افزود، که اسلام‌آباد یک بلوک منطقه‌یی را به اشتراک روسیه، چین، ایران و ترکیه در خصوص تصمیم دربارۀ آیندۀ افغانستان شکل داده است. اما پاکستان نقش مرکزی را در آینده ایفا خواهد کرد.

او تصریح کرد: "این بلوک همچنین به حل مسایل در خاورمیانه و هند نیز کمک خواهد کرد. در افغانستان، هدف اصلی ما پیش از این برآورده شده است و ما روند صلح در افغانستان بین طالبان ایالات متحده و افغانستان را تسهیل کرده‌ایم. ما باید اطمینان حاصل کنیم که گفتگوهای داخل افغانستان نیز موفقیت‌آمیز است و تصمیم گیری در مورد آینده توسط خود افغانستانی ها انجام می‌شود".

درانی گفت؛ که ایالات متحده سالانه میلیاردها دالر را با هزینه روی ارتش افغانستان هدر داده است. وی ایالات متحده را به پرداخت مخفیانه سالانه ۵۰۰ میلیون دالر رشوه به طالبان متهم كرد. وی گفت، که پس از شکست جهان (ناتو) ، طالبان اکنون قابل مهار نیستند.

اسد درانی همچنین تصریح کرد، که نقش عربستان سعودی در افغانستان پایان یافته است. او افزود، که نقش عربستان در پاکستان پس از امتناع اسلا‌م آباد از ورود به جنگ یمن نیز به پایان رسیده است.

این جنرال بازنشسته تاکید کرد، که طالبان پس از شکست ناتو غیرقابل توقف است.

یادآوری می کنیم، که چند روز پیش نمایندگان گروه طالبان با وزیر امور خارجه پاکستان دیدار کرده بودند. 

 

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر