15:27 28 جنوری 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
142
ما را در دنبال کنید

وزیر امور خارجه پیشین افغانستان گفته است، که سیاست های عملی امریکا و متحدانش در افغانستان مانند یک قدرت اشغالگر است. 

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، رنگین دادفر اسپنتا وزیر امور خارجه پیشین افغانستان با اشاره به توافقنامه قطر گفت، که امریکا نظام جمهوری افغانستان که متحد واشنگتن بود را نادیده گرفت.

وی افزود، که اگرچه سازمان ملل چارچوب حقوقی و قانونی حضور و فعالیت امریکا و ناتو را فراهم کرده است اما سیاستی که واشنگتن و متحدانش در افغانستان پیاده می‌کنند، نشان دهنده آن است که آنها افغانستان را یک کشور اشغال شده و در بهترین حالت یک کشور تحت حمایت می‌دانند.

وی به رادیو نوروز گفت: سیاست عملی  امریکا در افغانستان فرقی با یک قدرت اشغا‌لگر ندارد؛ دولت‌های پس از سال 2001 افغانستان آن آزادی را که باید یک دولت مستقل در سیاست خارجی و داخلی خود داشته باشد، نداشتند. در مورد انتخابات‌های افغانستان قدرت‌های خارجی تصمیم گرفتند، زمان برگزاری انتخابات به خواست قدرت‌های خارجی تعیین شد، نتیجه انتخابات‌های افغانستان را دیگران تعیین کردند، نحوه تشکیل حکومت به خواست دیگران صورت گرفت و رؤسای جمهور نیز آزادی لازم را نداشتند.

وزیر خارجه پیشین افغانستان  ادامه داد: رئیس جمهور کنونی نیز آزادی لازم را ندارد، اگر ما اشغال ‌شده یا تحت‌ حمایت  نیستیم چرا خلیلزاد نماینده وزارت خارجه امریکا در غیاب دولت افغانستان درباره آزادی زندانیان طالبان با این گروه توافق می‌کند؟

اسپنتا تصریح کرد: «خلیلزاد که مقام عالی‌رتبه هم نیست به خودش حق می‌دهد که در مورد آزادی زندانیان به دولت افغانستان فشار بیاورد و خواست خود را بر آن‌ها تحمیل کند، همچنین اگر ما تحت حمایت و اشغال‌شده نیستیم چرا موضوع خروج نیروهای آمریکایی و مسایل دیگر با طالبان توافق می‌شود و با دولت افغانستان صرفاً به بطور یک اعلامیه منتشر می‌شود؟».وی که پیش از این مشاور امنیت ملی افغانستان نیز بود، اظهارداشت: خلیلزاد شرایط را طوری ایجاد کرد که رئیس جمهور و مقامات دولتی ما به تصمیم‌های وی زیر فشار واشنگتن صحه می‌گذارند، این‌ها همه نشان دهنده آن است که امریکا ما را به چشم یک کشور مستقل نمی‌بیند.

یادآوری می کنیم، که قرار است به زودی نمایندگان دولت افغانستان و نمایندگان گروه طالبان در دوحه پایتخت قطر گفت و گوهای رو در رو درباره صلح را آغاز کنند. 

 

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر