02:18 12 اپریل 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 00
ما را در دنبال کنید

 باستان‌شناسان در ولایت ننگرهار یک زندان دورهٔ بودیزم با پیشینه ای ۲۵۰۰ سال را کشف کرده اند.


به گزارش اسپوتنیک، دفتر رسانه‌یی ولایت ننگرهار با نشر اعلامیه ای از کشف یک زندان دورهٔ بودیزم با پیشینه ای ۲۵۰۰ سال خبر داد. 
در اعلامیه‌ی دفتر مطبوعاتی والی ننگرهار آمده است، که این زندان در جریان کندن‌کاری باستان‌شناسان ریاست اطلاعات و فرهنگ در منطقه‌ی «سبزآباد» ولسوالی سرخ‌ رود کشف شده است.
به نقل از اعلامیه، این زندان در یک ساحه‌ی عمیق ساخته شده و دروازه ندارد و با ساختار ویژه از آن در امور نظامی کار گرفته می‌شده است.
دفتر والی ننگرهار گفته است، که باستان‌شناسان اتاقی را با طول ۱۳ متر و عرض چهار متر در این زندان یافته‌اند که در سه دوره بالای آن کار بازسازی صورت گرفته است.
در اعلامیه همچنان آمده است، که در جریان این کندن‌کاری، باستان‌شناسان شماری دیگر از آثار تاریخی را نیز کشف کرده‌اند.
ده روز پیش نیز دفتر مطبوعاتی والی ننگرهار از کشف ۱۶۰ قلم آثار تاریخی در تپه‌ای در ساحه‌ی «سبزآباد» شهر جلال‌آباد خبر داده بود.
در همین حال رسول باوری معین وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان به رسانه ها گفته است، که کندن‌کاری در منطقهٔ سبز‌آباد از سه سال به این سو، دوام داشت.
باوری افزود: "چنین یک اتاق دیده می‌شود که گمان می‌رود برای زندانی کردن و تادیب مردم از آن کار گرفته می‌شد. علاوه برآن، سپری با قدامت ۲۰۰۰ ساله و برخی اشیای دیگر نیز کشف شده است".

یادآوری می کنیم، که افغانستان یک کشور تاریخی و دارای اثرهای تاریخی زیاد کشف شده و نا کشف شده است. 

 

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر