13:03 14 اپریل 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 10
ما را در دنبال کنید

رییس‌جمهورغنی می‌گوید، افغانستان باآنکه همزمان با چندین بحران روبرو است؛ اما برقراری آتش‌بس در اولویت و نیازی فوری است.

به گزارش اسپوتنیک، به نقل از دفتر رسانه ای ارگ، محمد اشرف غنی، رییس‌جمهور کشوردوشنبه شب در بیانیه‌یی به مناسبت بزرگداشت از هفتاد و پنجمین سالگرد تأسیس سازمان ملل بر نقش مهم کثرت‌گرایی به ویژه سازمان ملل متحد برای رسیده‌گی به چالش‌هایی که افغانستان و جامعه بین المللی با آن روبرو است، تأکید کرد.

آقای غنی گفت:«سازمان مللی که ما به آن نیاز داریم سازمانی است با اقتدار همراه با توانایی‌ها، سرمایه‌ها و تعهدات برای تحقق اهداف و اصول منشور این سازمان.»

او از جامعه جهانی خواست تا مردم افغانستان را در راستای حفاظت از دست آوردهای 19 سال اخیر کمک کند.

غنی گفت «هرچند ما در افغانستان به گونۀ همزمان با چندین عامل بحران روبر استیم، ولی برقراری آتش‌بس برای ما یک اولویت روشن و فوری است. ختم هرچه عاجل خشونت‌ها بیش از هرچیزی دیگر، فرصت پیشرفت برای ما فراهم خواهد ساخت.»

 

رییس‌جمهور افغانستان در حالی به برقراری آتش‌بس تاکید می ورزد که گروه‌های تماس هیئت‌های گفتگوکننده صلح جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان از ده روز بدین سو در دوحه پایتخت قطر  رایزنی دارند تا یک چارچوب قابل قبول برای دو طرف را برای آغاز مذاکرات رسمی میان دو هئیت نهایی سازند.

اشرف غنی پیش از این از طالبان خواسته بود که برای به نتیجه رسیدن مذاکرات صلح آتش‌بس اعلام کنند.

طالبان اما نه تنها که به این خواست رییس‌جمهور توجه نکردند بلکه حملات شان را گسترش داده‌اند؛ در حالی‌که مذاکرات صلح در قطر جریان دارد.

مسئولان امنیتی می‌گویند، در حملات طالبان افزون‌بر وارد‌‌شدن تلفات به نیروهای امنیتی به غیرنظامیان نیز تلفات وارد می‌شود.

براساس تازه‌ترین آمار وزارت داخله، طی شش ماه گذشته سه هزار و ۵۰۰ غیرنظامی بر اثر حملات طالبان کشته و زخمی شده‌ند.

 

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر