03:06 24 اکتوبر 2020
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 10
ما را در دنبال کنید

 فرستاده ویژه امریکا برای افغانستان گفت، که واشنگتن اشتباه شوروی را در افغانستان تکرار نخواهد کرد که در نهایت منجر به قدرت گرفتن طالبان شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از آوا، زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه ایالات متحده در امور صلح افغانستان هفته گذشته برای پایان دادن به بن بست وارد دوحه شد و دیدارهایی با اعضای هیات گفتگوکننده دولت افغانستان و طالبان داشت.
او در گفتگو با NPR گفت، در صورت شکست مذاکرات میان افغانستانی، ایالات متحده از این کشور نخواهد رفت.
خلیل زاد اظهار داشت، که واشنگتن اشتباه مشابه اتحاد جماهیر شوروی را که در سال ۱۹۸۹، ناگهان از افغانستان بیرون شد و در نتیجه منجر به یک جنگ داخلی ویرانگر شد و در نهایت منجر به قدرت گرفتن طالبان شد، تکرار نخواهد کرد.
این در حالیست، که زلمی خلیلزاد نماینده ویژه مریکا برای صلح افغانستان، هفته گذشته با هر دو تیم مذاکره کننده صلح افغانستان در دوحه ملاقات کرده است. جزئیات ملاقات خلیل‌زاد با هیات مذاکره کننده دولت افغانستان تا حال روشن نیست، اما هیاتی از گروه طالبان در دیدار با آقای خلیل‌زاد یک بار دیگر تاکید کرده که توافقنامه این گروه با امریکا باید مبنای مذاکرات فعلی با هیات دولت افغانستان باشد.
تاکنون حدود سه هفته از مراسم افتتاحیه مذاکرات میان افغانستانی در قطر گذشته است، اما دو طرف روی تدوین اصولنامه مذاکرات بحث دارند. گروه‌های تماس هر دو هیات بیش از ده بار با هم دیدار داشته‌اند، اما به نتیجه ملموسی دست نیافته‌اند.
علت تاخیر هم دو خواسته طالبان گزارش شده است؛ طالبان خواهان آن شده‌اند که مذاکرات بر اساس توافقنامه این گروه با امریکا صورت گیرد و مذهب حنفی بنیاد مذهبی مذاکرات باشد.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر