19:00 22 اکتوبر 2020
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 20
ما را در دنبال کنید

 نماینده مجلس افغانستان گفت، که رییس اداره ملی احصاییه و معلومات به جلسه عمومی مجلس نمایندگان احضار شده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از دید، خان آقا رضایی عضو و رییس کمیسیون امنیت داخلی مجلس نمایندگان امروز یکشنبه(۱۳ میزان) گفته است، که احمد جاوید رسولی رییس اداره ملی احصاییه و معلومات برای ارائه توضیحات در مورد درج زبان فارسی در فورم دریافت شناس‌نامه‌های برقی به عنوان «زبان خارجی» به مجلس نمایندگان فراخوانده شده است.
رضایی گفته است: «جاوید رسولی رییس اداره احصاییه به ‌جلسه عمومی مجلس نمایندگان خواسته شد تا در مورد درج زبان فارسی در شناس‌نامه‌های برقی به‌عنوان «زبان خارجی» به ‌نمایندگان مردم پاسخ و وضاحت دهد».
رسولی پنجشنبه گذشته با شرکت در نشستی خبری گفته بود، که سیستم شناسنامه الکترونیکی در سال ۱۳۸۹ توسط وزارت مخابرات و تکنالوجی معلوماتی از طریق یک شرکت خصوصی اساس‌گذاری شده است که درج زبان‌ها در سیستم، تحت گزینۀ زبان‌های خارجی بر اساس کدهای زبان‌ها (ISO-639) سازمان بین‌المللی استندردسازی (ISO) قبلاً صورت گرفته است.
یادآوری می کنیم، که رییس اداره ملی احصاییه و معلومات پس از آن به مجلس نمایندگان احضار می‌شود، که گزارش‌ها درباره درج شدن «زبان فارسی» در فورم دریافت شناسنامه‌های برقی به عنوان «زبان خارجی»، موجب اعتراضات گسترده در شبکه‌های اجتماعی شد. جاوید رسولی در وزارت تحصیلات عالی افغانستان هم بنیانگذار سهمیه بندی در کانکور افغانستان است. 

 

 

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر