03:36 01 نوامبر 2020
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 30
ما را در دنبال کنید

کارشناس مسائل نظامی افغانستان می گوید که توافقنامه صلح آمریکا با طالبان به معنی شکست واشنگتن برابر این گروه است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، جاوید کوهستانی، کارشناس مسائل نظامی اظهار داشت که آمریکا در طول 19 سال حضورش در افغانستان نتوانسته به اهدافش در این کشور دست یابد و توافق واشنگتن با طالبان را نیز شکست آمریکا در میدان جنگ دانست.

کوهستانی گفت: آمریکایی‌ها در افغانستان شکست خوردند، آن‌ها با کسانی که تروریست می‌خواندند و در زندان‌های گوانتانامو شکنجه می‌کردند، امروز مذاکره می‌کنند.

وی افزود: آمریکا در توافق با طالبان توافق خروج از افغانستان را امضا کرد؛ واشنگتن به هیچکدام از مجموعه اهدافی که در افغانستان داشت دست نیافته است.

آمریکا و طالبان 10 حوت سال گذشته توافقنامه «آوردن صلح به افغانستان» را امضا کردند؛ در این توافق واشنگتن متعهد شد تا مشروط به پایبند بودن طالبان به مفاد این توافقنامه همه نیروهایش را تا ماه می سال 2021 میلادی از افغانستان خارج کند.

در این توافق همچنین آمریکا در غیاب مقامات افغان و با نادیده گرفتن دولت افغانستان با آزادی 5 هزار زندانی طالبان موافقت کرد و دو طرف متعهد شدند تا به یکدیگر حمله نکنند.

آمریکا اما طالبان را به پذیرش آتش‌بس با دولت افغانستان مجبور نکرد و این توافق صلح دو طرفه منجر به برقراری صلح در افغانستان نشد.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر