08:37 24 اکتوبر 2020
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 02
ما را در دنبال کنید

به‌ گفته‌‎ی مسئولان تصدی ملی بس افغانستان، ۸۰ درصد بس های که بین سال‌‎های ۱۳۸۲ و ۱۳۸۸ خورشیدی از سوی کشورهای هند، پاکستان، جاپان، ایران و ایتالیا به سکتور ترانسپورت افغانستان کمک شده‌ است، از کار افتاده اند. 

به گزارش اسپوتنیک به نقل از صبح کابل، یافته‌‎های گزارش پژوهشی مرکز خبرنگاری پژوهشی پیک نشان می‌‎دهد، که ۸۰ درصد بس‎‌های کمک شده به تصدی ملی بس افغانستان، از چندین سال به این طرف به دلیل مشکلات فنی، متوقف و بیشتر جایدادهای مربوط به این تصدی نیز، غصب و یاهم به نام زمین سفید به شرکت‌های خصوصی واگذار شده است.

در این گزارش که روز شنبه (۲۶ میزان) منتشر شده آمده است، که افزون بر واگذاری و غصب جایدادهای تصدی ملی‎‌بس، در کمتر از دو دهه‌‎ی پسین، تنها ۲۰ درصد از موترهای این تصدی در پایتخت و برخی از ولایت‌‎ها، فعال یا نیمه‌‎فعال اند و متباقی آن،‌ یا در ترمیم‎گاه‌‎ها و پارکینگ‌‎های تصدی متوقف‎‌اند و یا هم مانند آهن کهنه انبار شده‌‎اند.

بس‎‌هایی‎‌که به‌ گفته‌‎ی مسئولان این تصدی، بین سال‌‎های ۱۳۸۲ و ۱۳۸۸ خورشیدی از سوی کشورهای هند، پاکستان، جاپان، ایران و ایتالیا به سکتور ترانسپورت افغانستان کمک شده‌ است.

رییس تصدی ملی‎‌بس، بهای هر کدام از این بس‎‌ها را، (صفرکیلومتر) بین ۳۰ تا ۳۶ هزار دالر خوانده است.

حوزه‌‎ی دوم تصدی ملی‎‌بس به‌‎عنوان دومین توقف‌‎گاه عمومی ملی‎‌بس‎‎های شهری در منطقه‎‌ی خوشحال مینه‎‌ی ناحیه‌ی پنجم شهر کابل در سال ۱۳۶۴ خورشیدی ایجاد و تاسیس شده است.

اکنون جایداد این حوزه، به ‌‎مساحت ۴۲ جریب زمین دارای تاسیسات و ساختمان‎‌های ۳۵ ساله در ناحیه‌ی پنجم شهر کابل، زیر نام زمین سفید به‌‌یک شرکت خارجی واگذار شده است.

رییس تصدی ملی‌‎بس، انتقال و تبادله‌‎ی جایداد این تصدی را، ضربه‌‎ی سنگینی بر پیکر نیمه‌‎کاره‌‎ی این تصدی دانسته و می‌‎پذیرد، که تاهنوزهم نتوانسته‌‎اند همه‌‎ی موترهای فعال وغیرفعال، ماشین‌‎ها و تجهیزات این جایداد را به ‌‎مکان بدیل آن که به‌ ‎مساحت بیش ‎‌از ۵۰ جریب زمین در منطقه‌‎ی پُل حسن‎‌خان ناحیه‌ی هفتم شهر کابل داده شده‎‌است، جابه‌‎جا کنند.

یک تن از کارمندان حوزه دوم تصدی ملی‌‎بس می‌‎گوید، که موترهای نیمه فعال و غیرفعال این حوزه در مکان جدید، چنان به‌‎ شکل بی‎‌رویه انتقال و جابه‌‎جا شده که دیگر قابل استفاده نخواهند بود. این کارمند بااشاره به هنگرهای کلان در صحن این جایداد، ابراز «تاسف» کرده است.

 

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر