10:58 28 جنوری 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان گفت که مسئله کاهش خشونت‌ها مرکز توافقنامه قطر بوده و اظهارات تحریک‌آمیز طالبان سبب پیشرفت صلح نمی‌شود.

به گزارش اسپوتنیک، زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان در بیانیه‌ای گفت که مسئله کاهش خشونت‌ها مرکز تمرکز توافقنامه قطر بود و در زمان آزادی گروهی زندانیان طالبان نیز بر آن تاکید بیشتر صورت گرفت.

وی افزود: حملات طالبان بر هلمند و مرکز ولایت‌ها، حملات طالبان به نیروهای امنیتی افغان، و همچنان شکایت‌های این گروه از عملیات نیروهای امنیتی و دفاعی افغان و حملات نیروهای ائتلاف سبب ملاقات اخیر در دوحه شد و تمام طرف‌ها بر کاهش حملات، بمباران و کاهش خشونت و تلفات توافق کردند.

خلیلزاد گفت: باوجود کاهش خشونت‌ها در هلمند سطح خشونت‌ها در کشور بالا است و آمریکا انتظار دارد خشونت‌ها کاهش یافته و در سطح پایین باقی بماند.

نماینده ویژه آمریکا اتهامات طالبان درباره تخطی آمریکا از توافقنامه قطر را نیز بی‌اساس خواند و تاکید کرد که اظهارات تحریک‌آمیز این گروه سبب پیشرفت روند صلح نمی‌شود.

وی افزود: به جای این اظهارات طرف‌ها باید بدنبال اجرای جدی تمام مفاد توافقنامه قطر و اعلامیه مشترک آمریکا و دولت افغانستان باشند و تعهد برای کاهش خشونت‌ها نادیده گرفته نشود.

سخنگوی طالبان روز گذشته ضمن متهم کردن آمریکا به نقض توافقنامه قطر هشدار داده بود که مسئولیت عواقب این سرپیچی‌ها با آمریکا خواهد بود.

خلیلزاد ادامه داد: باور اینکه برای امتیازگیری در میز مذاکرات باید خشونت را شدت بخشید، بسیار خطرناک است و می‌تواند روند صلح را آسیب رسانیده و سبب تکرار محاسبات نادرست گذشته رهبران افغان شود.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر