13:12 16 جون 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 04
ما را در دنبال کنید

دبیر کل ناتو خروج زودهنگام نیروهای این پیمان از افغانستان را رد کرده و تاکید ورزیده که این مساله وابسته به اجرای تعهدات طالبان در توافقنامه با آمریکا است.

ینس استولتنبرگ دبیر عمومی ناتو دیروز چهارشنبه (30 میزان) در مقر ناتو در بروکسل اعلام کرد که همپیمانان ناتو تصمیم گرفته‌اند و تاکید کردند که حضور نیروهای این پیمان در افغانستان مشروط به اوضاع است.

او دربارۀ چگونگی خروج نیروهای ناتو از افغانستان گفت که اگر قرار باشد این نیروها افغانستان را ترک کنند، اعضای ناتو مشترکأ در این باره تصمیم خواهند گرفت: «همانطوری‌که یک‌جا به افغانستان رفتیم، یک‌جا نیز از افغانستان بیرون خواهیم شد وقتی که زمانش برسد.»

آقای استولتنبرگ گفت: "ما حضور خود را به‌حیث بخشی از پروسه صلح کمتر کرده‌ایم، کاهش بیشتر نیروها بر اساس بررسی اوضاع در افغانستان به اجرا گذاشته خواهد شد."

به گفته او، خروج بیشتر نیروهای ناتو به این وابستگی دارد که طالبان تا چه اندازه به تعهدات خود در توافقنامه صلح با امریکا، پابند اند.

سرمنشی ناتو بیان داشته که طالبان باید روابط‌ خود با شبکه القاعده را قطع کنند و مطابق توافق با آمریکا راه را برای خروج مشروط نیروهای خارجی از افغانستان فراهم کنند.

او همچنین، گفت که ناتو در افغانستان تعهد دراز مدت دارد و اعضا و شرکای ناتو در هفتهٔ گذشته این تعهدشان را تجدید کردند که تا سال 2024 به حمایت از نیروهای امنیتی افغان دوام می‌دهند.

ناتو از سال 2003 میلادی به این‌سو، ائتلاف ضد تروریزم را در افغانستان رهبری می‌کند. این پیمان هم اکنون در چوکات مأموریت حمایت قاطع در افغانستان حدود 12 هزار نیرو دارد.

بر بنیاد توافقنامه آمریکا با طالبان، تمامی نیروهای خارجی باید تا بهار سال آینده افغانستان را ترک کنند.

اما افزایش خشونت‌ها از سوی طالبان این امر را ناممکن ساخته است.

طالبان پس از توافقنامه صلح با آمریکا بر این امید جنگ را افزایش داده اند تا نیروهای خارجی از افغانستان بیرون شده و آنان قدرت را با زور در افغانستان تصاحب کنند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر