05:53 09 مارچ 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 21
ما را در دنبال کنید

والی فاریاب می‌گوید که جنگ‌جویان خارجی گروه‌های تروریستی به‌شمول داعش در صفوف گروه طالبان در این ولایت می‌جنگند و از پهپادهای کشفی برخوردارند.

به گزارش اسپوتنیک، نقیب‌الله فایق، والی فاریاب با تأیید این خبر به رسانه ها گفت که اخیرا شهروندان ازبیکستانی در جریان حملات طالبان در ولسوالی‌های خواجه سبزپوش و قیصار این ولایت از پهپاد "هواپیما های های کشفی استفاده کرده‌اند.

به گفته‌ی او، این پهپادها قادر به پرواز فاصله‌ی چندکیلومتری است و در تاریکی شب می‌تواند اهداف مورد نظر را فلمبرداری کند.

والی فاریاب نوشته که «اتباع ازبکستانی در جنگ‌های خواجه سبزپوش و قیصار از این پهپادها استفاده کرده‌اند».

از سویی هم، والی فاریاب در مورد فعالیت جنگ‌جویان خارجی در صفوف طالبان در این ولایت گفت که هم‌اکنون در حدود 200جنگ‌جوی ازبکستانی همراه با فامیل‌های‌شان در ساحه‌ای خواجه‌موسا ولسوالی پشتون‌کوت و ولسوالی‌های المار، قیصار و غورماچ حضور دارند.

او افزود شهروندان خارجی دیگری که به زبان‌های عربی، ترکی، تاجیکی، قزاقی صحبت می‌کنند، نیز در میان جنگ‌جویان طالبان در این ولایت دیده شده‌اند و تحرک‌شان در این اواخر افزایش یافته است.

نقیب‌الله فایق تاکید کرد که فعال‌ترین جنگ‌جویان خارجی در صفوف طالبان در فاریاب مربوط به گروه کتیبه‌البخاری، به رهبری جمعه‌بایی ازبکستانی است.

آقای فایق افزود که این شهروندان خارجی در حملات طالبان بر نیروهای دولتی اشتراک می‌کنند و از اسلحه‌ای دورزن (دوربین‌دار) "بیزبیزک" استفاد می‌کنند. همچنان به گفته‌ای او، آنان در ماین‌سازی و ماین‌گذاری در مربوطات فاریاب نقش دارند.

فاریاب در شمال کشور از ولایت‌های ناامن است و جنگ‌جویان طالبان در برخی ولسوالی‌های این ولایت حضور دارند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر