16:55 27 نوامبر 2020
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 22
ما را در دنبال کنید

رهبر حزب جمعیت اسلامی افغانستان گفت که مذاکرات صلح پیشرفتی نداشته است؛ زیرا برخی جنگ را منبع حفظ قدرت می‌دانند و این روند نیز نباید در انحصار کسی باشد.

به گزارش اسپوتنیک، صلاح‌الدین ربانی، رهبر حزب جمعیت اسلامی افغانستان اظهار داشت که «برخی در تداوم بحران کنونی این کشور منفعت خویش را می‌بینند و با بهانه‌‌تراشی‌های مختلف و ایجاد فضای ترس، ترویج ناامیدی و تعمیم بی‌باوری و بی اعتمادی در جامعه، نمی‌خواهند اراده قاطع ملی برای تغییر وضعیت در جامعه شکل بگیرد».

وی با اشاره به مذاکرات بین‌الافغانی بیش از ماه سپتامبر سال جاری در قطر آغاز شد، افزود: روند گفت‌وگوهای صلح دوحه، دو ماه می‌شود که شروع شده است؛ اما هنوز برسر چگونه مذاکره کردن به نتیجه نرسیده‌اند.

ربانی ادامه داد که جنگ و ناامنی در افغانستان هر روز بیشتر می‌شود؛ مشکل کنونی، نبود اراده صادقانه برای صلح است، زیرا برای برخی جنگ به هدف ویرانی و تباه شدن این کشور، مأموریت محسوب می‌شود و برای برخی دیگر منبع حفظ قدرت و درآمد است.

رهبر حزب جمعیت اسلامی افغانستان گفت: به همین دلیل و با همین شناخت، ما مخالف انحصاری‌سازی گفت‌وگوهای صلح بودیم و هستیم و بر یک چارچوب چندجانبه تأکید داریم تا صلح به‌عنوان نیاز ملی مردم افغانستان، توسط آنهایی که اراده صادقانه برای صلح ندارند، گروگان باقی نماند.

وی  همچنین اظهار داشت: امروز گفت‌وگوهای صلح به‌خاطر این نتیجه نداده است که طرفداران واقعی صلح و آنهایی که در این راه قربانی داده‌اند، در این روند حضور ندارند.

ربانی تأکید کرد: بدون حضور همه طرف‌های مؤثر در یک روند گفت‌وگوهای چندجانبه، هرگز صلح عادلانه و پایدار در افغانستان تأمین نمی‌شود و این جنگ تحمیلی، قربانی‌های بیشتری از مردم ما می‌گیرد.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر