22:58 07 مارچ 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 10
ما را در دنبال کنید

رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان در پی بن‌بست مذاکرات صلح با طالبان با شماری از رهبران و سیاسی و جهادی کشور دیدار کرد.

به گزارش اسپوتنیک،عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان پس از دیدار با رئیس جمهور کشور با شماری از رهبران جهادی و سیاسی افغانستان درباره بن‌بست مذاکرات صلح گفت‌وگو کرد.

براساس بیانیه منتشر شده توسط شورای عالی مصالحه افغانستان، در این دیدار بزرگان سیاسی کشور بر حمایت از روند صلح با عزت، پایدار و قابل قبول برای همه مردم افغانستان تاکید کردند.

این رهبران سیاسی و جهادی همچنین ابراز داشتند که در شرایط کنونی انسجام نیروهای سیاسی و ملی برای موفقیت روند صلح و صیانت کشور از بحران ضروری است.

دیدار عبدالله با رهبران سیاسی در حالی صورت گرفته که مذاکرات تیم دولت افغانستان و تیم طالبان از 22 شهریور ماه آغاز شده اما دو طرف هنوز نتوانسته‌اند بر سر دستورکار مذاکرات توافق کنند.

براساس گزارش‌ها طالبان بر مبنا قرار گرفتن توافقنامه قطر و فقه حنفی در این مذاکرات تاکید دارد اما دولت افغانستان می‌گوید که هرگاه توافقنامه آمریکا و طالبان مبنا قرار گیرد اعلامیه‌های دولت افغانستان با آمریکا و ناتو نیز باید به عنوان اصل باشد.

گزینه دوم پیشنهادی دولت نیز این است که نه توافقنامه آمریکا و طالبان و نه اعلامیه‌های دولت افغانستان با آمریکا و ناتو مبنا قرار گیرد بلکه مذاکرات براساس تصمیمات لویه جرگه مشورتی صلح و قطعنامه این جرگه به پیش برده شوند.

دولت افغانستان همچنین پیشنهاد کرده  قرآن و حدیث جایگزین تمامی گزینه‌های دیگر شوند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر