20:03 10 اپریل 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 11
ما را در دنبال کنید

رئیس جمهور ازبکستان تلاش دارد کمک های مالی آمریکا را در جهت ساخت راه آهن ازبیکستان– افغانستان جلب کند.

به گزارش اسپوتنیک، مقامات ازبکستان قصد دارند بودجه ای را  برای ساخت راه آهن جدید در افغانستان از شرکت بین المللی توسعه مالی ایالات متحده  DFC) ) دریافت کنند. سند مربوط که از سوی شوکت میرضیایف رئیس جمهور ازبکستان امضاء شده است ، روز دوشنبه منتشر شد.

این  تصمیم اقداماتی را برای اجرای همه جوانب پروژه احداث راه آهن مزار شریف-کابل و دسترسی به بنادر پاکستان را فراهم می کند.

در متن این سند که در سایت پایگاه مقننه ملی  ازبکستان منتشر شده  آمده است : "درخواست مشترک از سوی سران کشورهای ازبکستان ، افغانستان و پاکستان برای جلب کمک مالی   شرکت بین المللی توسعه مالی ایالات متحده  DFC) ) و سایر موسسات مالی بین المللی برای تأمین مالی پروژه ارسال شده است".

در ماه دسامبر وزرای حمل و نقل ازبکستان ، افغانستان و پاکستان در نظر دارند در مورد بررسی سریع و انتخاب مسیر مناسب برای راه آهن جدید ترانس افغانی گفتگو کنند.

اتصال راه آهن شمال به غرب کشور باعث پیوند بین پنج کشور همسایه به شمول چین از طریق افغانستان می شود.

قرار است اسناد مربوطه برای پروژه تا جون 2021 آماده شود و ابر اساس سند ساخت راه آهن در سپتامبر سال آینده آغاز خواهد شد.

ازبکستان می تواند از طریق این خط آهن که ساخته خواهد شد عملأ به خط آهن افغانستان وصل شود.

ادارۀ خط آهن می گوید که با ساخته شدن راه آهن ، افزون بر فراهم شدن زمینه ها برای داد و ستدهای بازرگانی کشور با ایران، تاجیکستان، قرقیزستان و چین زمینه ها برای توسعه روابط بازرگانی با ازبکستان نیز فراهم خواهند شد.

راه آهن شمال به غرب کشور یکی از شش راه آهن بزرگ منطقه ای است و این پروژه با درازای یک هزار و یکصد کیلومتر در داخل کشور بخشی از راه آهن حلقه ای کشورخواهد بود.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر