12:38 16 جون 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 20
ما را در دنبال کنید

براساس برخی گزارش‌ها، پنتاگون برای اجرای دستور احتمالی ترامپ برای خارج ساختن هزاران سرباز آمریکایی از افغانستان، عراق و سومالی تا قبل از 20 جنوری آماده می‌شود.

 به گزارش اسپوتنیک، وزارت دفاع آمریکا براین باور است که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور طی روزهای آتی به مقام‌های نظامی دستور کاهش نیروها در افغانستان از 4500 تن به 2500 تن و در عراق از 3000 نیرو به 2500 نیرو تا 15 جنوریرا ابلاغ خواهد کرد. شمار سربازان آمریکایی مستقر در عراق پیش از ماه سپتامبر 5200 نفر بود.

او تصمیم دارد پیش از پایان دوره زمامداری خود به یکی از وعده‌های انتخاباتی خود در سال 2016 عمل کند. دوره زمامداری ترامپ روز 20 ژانویه رسما به پایان می‌رسد.

باید یادآور شد که مسئولان کشورهای عراق و افغانستان و همچنین متحدان آمریکا در پیمان دفاعی ناتو، ناخشنودی خود را از عقب‌نشینی سربازان آمریکایی از این دو کشور ابراز داشته‌اند.

رنگین دادفر سپنتا، مشاور امنیت ملی افغانستان خروج سریع و شتابزده نیروهای آمریکایی از افغانستان را اقدامی خطرناک برای امنیت آن کشور خوانده است. ژان-ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه نیز مخالفت خود را با چنین تصمیمی اعلام کرده است.

بنا بر اظهارات ینس استولتنبرگ، خروج هماهنگ نشده سربازان آمریکا از افغانستان و عراق می‌تواند برای سربازان و نیروهای نظامی دیگر کشورهای عضو ناتو خطرناک باشد.

کاخ سفید برعکس اعلام کرده است که کاهش شمار سربازان آمریکایی مستقر در افغانستان به درخواست وزارت دفاع صورت می‌گیرد. باید یادآور شد که سپردن پنتاگون به کریستوفر میلر و برکناری مارک اسپر، به چنین گمانه‌زنی‌هایی دامن زده بود.

 

 

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر