03:23 06 مارچ 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

مشاور پیشین امنیت ملی ایالات متحده امریکا با انتقاد سخت از خروج شتاب‌زده نیروهای امریکایی از افغانستان، آن را نفرت‌انگیز خواند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از رسانه ها، مک‌ماستر، مشاور پیشین امنیت ملی ایالات متحده امریکا می‌گوید که دولت دانلد ترمپ، رییس‌جمهور امریکا با بیرون کشیدن سربازان از افغانستان، یک پیروزی به طالبان می‌بخشد و این طرح نرفت‌انگیز است.

او در گفت‌وگو با شبکۀ خبری سی‌بی‌اس امریکا  هشدار می‌دهد که هرگاه طالبان در بخش‌های وسیعی از افغانستان حضور یابند، برای سازمان‌های هراس‌افگن که به‌گفتۀ او می‌خواهند در برابر امریکا به اندازۀ حمله‌های یازه‌هم سپتمبر کشتار مرتکب شوند، پناه خواهند داد و از آنها، پشتیبانی خواهند کرد.

پنج روز پیش، پنتاگون اعلام کرد که بربنیاد دستور ترمپ، شمار نیروهای این کشور در افغانستان تا 2 هزار و 500 تن کاهش خواهد یافت.

کریستوفر میلر، سرپرست وزارت دفاع امریکا گفت که شمار سربازان این کشور تا 15 ماه جنوری سال آیندۀ میلادی در افغانستان و عراق به 2 هزار و 500 تن کاهش خواهد یافت. 

او افزود که این تصمیم بنا به‌دستور رییس‌جمهور ترمپ پس از مشوره با مقام‌های امنیتی این کشور، صورت گرفته‌است تا شمار نیروها در افغانستان و عراق، کاهش یابند.

او در ادامه می‌گوید که دستور برای عملی ساختن کاهش سربازان در این دو کشور، صادر شده‌است.

او همچنان تأکید کرده بود که دربارۀ کاهش سربازان امریکایی در افغانستان، با رییس‌جمهور غنی نیز گفت‌وگوی تلفنی داشته‌است.

پیش از این، ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو روز هشدار داد بود که بیرون شدن شتاب‌زده از افغانستان، بهای سنگینی خواهد داشت.

استولتنبرگ در این باره گفت: "افغانستان بار دیگر به محلی برای تروریست‌های بین‌المللی برای برنامه ریزی و سازماندهی حملات به کشور ما، متبدل خواهد شد."

او افزود که گروه داعش بار دیگر در این کشور جان خواهد گرفت و در سوریه و عراق، شکست خورده‌است.

به گفتۀ او، حتا اگر امریکا افغانستان را ترک کند، ناتو به مأموریت، آموزش، مشوره‌دهی و کمک به نیروهای امنیتی این کشور، ادامه خواهد داد.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر