09:48 21 سپتمبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 41
ما را در دنبال کنید

وزیر خارجه ایران، در نشست ژنو گفته است که از بیش از سه میلیون افغان میزبانی کرده‌ایم، و آن‌ها از اقلام غذایی، حمل و نقل و خدمات درمانی یارانه‌ای برخوردار هستند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از فارس، محمد جواد ظریف، در نشست ژنو روزگذشته اشتراک کرده و سخنرانی کرد.
وی با ذکر این نکته که تراژدی عظیمی است که 20 سال بعد از کنفرانس بن ما هنوز در حال صحبت در مورد جنگ در افغانستان هستیم، خاطرنشان کرد: برای بیش از 40 سال، مردم افغانستان متحمل خونریزی‌هایی بوده‌اند که عمدتا از خارج نشأت گرفته است.


وزیر خارجه ایران افزوده است که راه نظامی برای حل مشکل افغانستان شکست خورده و خروج مسئولانه نیرو‌های خارجی قدم مثبتی به سمت تحقق صلح و ثبات در افغانستان است.
وی در راستای کمک به افغانستان گفت: "ما به نوبه خود، با وجود جنگ اقتصادی سبوعانه ایالات متحده علیه مردم‌مان، از بیش از سه میلیون افغان میزبانی کرده‌ایم و آن‌ها از اقلام غذایی، حمل و نقل و خدمات درمانی یارانه‌ای برخوردار هستند. 470 هزار دانش آموز افغان در مدارس ما درس می‌خوانند. 22 هزار دانشجوی افغان در دانشگاه‌های ما مشغول تحصیل هستند، ما از طریق چابهار افغانستان را به جهان خارج متصل می‌کنیم.
آقای ظریف با اعلام آنکه خط آهن خواف - هرات در روزهای آتی افتتاح می‌شود، بیان کرد: نیروگاه‌های ما برای مردم افغانستان برق تأمین می‌کنند و ما قادریم در زمینه انرژی اقدامات بسیار بیشتری انجام دهیم.
وی در پایان تصریح کرد: جهان باید مردم افغانستان را بالاتر از ملاحظات دیگر قرار دهد.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر