06:38 19 جنوری 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 59
ما را در دنبال کنید

برخی رسانه‌های ایرانی از احتمال تصویب طرحی توسط پارلمان «مجلس شورای اسلامی» این کشور خبر می‌دهند که بر اساس آن، مهاجران غیرقانونی از جمله شهروندان افغانستان، 25 سال زندانی و دو هزار 400 دالر جریمه نقدی می‌شوند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از مشرق نیوز، قرار است در «مجلس شواری اسلامی» رای گیری شود که در صورت تصویب نهایی آن، حبس 25 ساله و جریمه یکصد میلیون تومان (حدود 2400 دالر) برای مهاجران غیرقانونی از جمله شهروندان افغانستان درنظر گرفته شود.

 مجلس شورای اسلامی ایران به تازه‌گی طرحی با عنوان «ساماندهی اتباع خارجی غیرمجاز» را نهایی کرده و قرار است برای تصویب در پارلمان ایران به رأی گذاشته شود.

در این طرح آمده که هر شهروند خارجی که «بدون مجوز» وارد ایران شود یا در ایران اقامت و تردد داشته باشد، افزون بر اخراج از این کشور، به 25 سال زندان، جریمه نقدی سنگین و «مصادره اموال» محکوم می‌شود.

بر این اساس، تصمیم‌گیری در مورد «اخراج» اتباع غیرقانونی یا «حبس و جریمه نقدی» آنان به دادگاه واگذار شده و در صورت تصویب این طرح، قاضی می‌تواند برای مهاجران غیرقانونی افغانستان حکم اخراج از ایران یا «جریمه نقدی و حبس» را صادر کند.

هم‌چنان در بخشی از طرح تازه پارلمان ایران آمده است، شهروندان ایرانی که در فراهم‌سازی محل سکونت، جابه‌جایی اتباع غیرقانونی، اقامت و رفت‌وآمد آنان نقش داشته باشند «اموال، درآمد و دارایی» ناشی از این عمل‌شان از سوی حکومت مصادره می‌گردد.

چند ماه پیش گلوله‌باری سربازان ایرانی بر یک موتر حامل مهاجران افغانستان در شهر یزد این کشور، واکنش‌های زیادی به دنبال داشت و سبب اعتراض نهادهای پشتی‌بان حقوق بشر و شهروندان افغانستان شد.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر