20:59 20 جنوری 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 10
ما را در دنبال کنید

یکی از اعضای برجستۀ جمعیت اسلامی تاکید دارد که حکومت با ایجاد شورای عالی مصالحۀ ملی و صلح مخالف است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، محمد اسماعیل خان، رهبر پیشین جهادی و از اعضای برجستۀ حزب جمعیت اسلامی می گوید به دلیل همین مخالفت‌ها تاکنون اعضای شورای عالی مصالحۀ موفق نشده‌اند که حتا یک نشست رسمی برگزار کنند.

او افزود: "دلیل این‌که گفت‌وگو کننده‌های حکومت افغانستان و طالبان به نتیجه‌یی نمی‌رسند، این است که پشت سر این‌ها کسانی حمایت کننده، هدایت کننده و برنامه ریز قوی وجود ندارد. این هدایت کننده باید شورای عالی مصالحۀ ملی می‌بود که تا فعلأ متأسفانه این شورا تشکیل نشده‌است".

پس از انتقادها از عدم تشکیل شورای عالی مصالحۀ ملی، عبدالله عبدالله، رییس این شورا امروز با حامد کرزی، رییس جمهور پیشین به دیدار عبدا رب رسول سیاف رفت و دربارۀ صلح و شورای عالی مصالحه گفت‌وگو کرد.

در حدود سه ماه پیش، رییس‌جمهور در فرمانی اعضای شورای عالی مصالحۀ ملی را معرفی کرد؛ اما عبدالله عبدالله با آن مخالفت کرد. پس از آن، حامدکرزی و شماری از سیاسیت گران دیگر نیز مخالفت شان را با این فرمان رییس جمهور اعلام کردند.

شهزاده مسعود، مشاورحامد کرزی بیان داشت: "اگر تشکیل شورای مصالحۀ ملی اعلام نمی‌شود، برای تیم مذاکره کننده در دوحه کدام مرجع هدایت دهنده خواهد بود و این تیم از کی هدایت بگیرد".
فهیم کوهدامنی، از افراد نزدیک به عبد رب رسول سیاف نیز اظهار داشت: "در داخل، متأسفانه هم از شورای عالی مصالحۀ ملی کم کاری‌هایی صورت گرفته و هم بعضی جریان‌های سیاسی همکاری لازم را در این بخش نکرده‌اند".

سیاستگران بدین باور اند که اگر شورای عالی مصالحه ایجاد می‌شد چگونگی آغاز مذاکرات در دوحه با چالش‌های کنونی روبه‌رو نمی‌شد.

فیض الله جلال، استاد دانشگاه تصریح کرد: "متأسفانه تاهنوز شورای عالی مصالحۀ ملی به هر دلیلی و هر عنوانی که هست ایجاد نشده‌است. بنأ کار با مشکل روبه‌رو است".

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر