20:34 16 جون 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 21
ما را در دنبال کنید

به گفته تاجران در لوگر، یک محموله جلغوزه به ارزش ۲۰ میلیون افغانی که قرار بود به کابل منتقل و سپس به چین صادر شود در مربوطات ولایت لوگر ناپدید شده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از آژانس پژواک، تعداد زیادی از تاجران و افراد مصروف کاروبار جلغوزه، شکایت دارند که ضمن مشکلات دیگر، افراد ناشناس یک موتر پر از جلغوزه را در مرکز ولایت لوگر متوقف کرده اند و در حال حاضر، ناپدید است.

این تاجران به پریس کلپ ولایت پکتیا گفته اند که با وصفی که این موضوع فوق را با والی و قوماندان امنیۀ این ولایت شریک کرده اند؛ اما باوجود تعهدات آنها در این مورد هیچ اقدامى صورت نگرفته است.

رئیس خان، از جمله این افراد گفت که موتر گم شده، دو شب قبل حوالی ساعت ۸ شب از راه عمومی دور داده شده است.

خان افزود: "از ارگون لاری را بار کرده بودیم، ما نمی‌دانیم که در ساحۀ حکومت است و یا در ساحۀ طالبان. ما که نزد والی رفتیم، گفت که برای پیدان کردن آن تلاش می‌کنند، باز نزد طالبان رفتیم آنها نیز اینطور گفتند".

هچمنان حاجی عبدالغنی، یک تاجر دیگر در این مورد، دولت را ملامت دانسته گفت که آنها مالیه جلغوزه را پرداخت می‌نمایند و باید امنیت رفت و آمد آن را تامین نماید.

غنی افزود که جلغوزۀ گم‌شده، حدود ٢٠ میلیون افغانی ارزش دارد و از اثر گم‌شدن آن، به مالکان خسارات سنگین وارد شده است.

وی افزود: "نزد قوماندان امنیۀ لوگر رفتیم، وی گفت که مسئولیت من در این ساحه نیست و در این ساحه مسئولیت اردوی ملی است. در مسیر راه با مشکلات بسیار رو به رو هستیم. مشکل امنیتی موجود است، مشکلات دزدها و گرفتن پول از سوی پوسته‌های نظامی موجود است و جلغوزه در مسیر راه گم می‌شود".

معصوم جان یک تن از تاجران جلغوزه، از گرفتن پول زیاد از سوی پوسته‌های نیروهای امنیتی، در مسیر راه شکایت نموده گفت که در مسیر راه، بسیار اذیت می شوند.

معصوم جان گفت که جلغوزۀ گم‌شده، بخاطر صادرکردن به چین، به ولایت کابل انتقال داده می‌شد.

آنها گفتند که از اثر مشکلات در راه و موجودیت دزدها با مشکلات فراوان مواجه اند و اگر به مشکلات شان به زودی رسیدگی نشود، مجبوراند که این مواد را دوباره به پاکستان انتقال دهند.

جان گفت: "ما سال‌های زياد با پاکستان این کار را کردیم و در حال حاضر نیز هزاران تن در آنجا کار می‌کنند؛ اگر دولت این مشکلات را حل نمی‌کند، ما مجبور هستیم که کاروبار خود را دوباره در آنجا انتقال دهیم و مسیر راه را تغییر دهیم؛ ما در آنجا هیچ مشکل نداریم".

دیدار لونگ، سخنگوی والی لوگر گفته است که از موضوع خبر دارند و تلاش می‌کنند که واقعيت و عاملین این مساله را پیدا نمایند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان مسلح در مورد این موضوع به آژانس خبری پژواک گفته است که در این مورد بررسی می‌نمایند و تلاش دارند که موتر گم‌شده را پیدا کنند.

مرتبط:

افزایش 12 درصدی حاصلات جلغوزه در افغانستان
ایجاد مرکز پروسس جلغوزه در پکتیا
ساخت و ساز مرکز پروسس جلغوزه توسط یک بازرگان
تاکنون کمتر از دو هزار تُن جلغوزه افغانستان به چین صادر کرده است
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر