12:33 13 جون 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

بحث ها برای ورود هیأت‌های مذاکره‌کننده دولت و طالبان به اجندای مذاکرات آغاز شده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از هشت صبح، منابع آگاه در دوحه گفته اند که گفت‌وگوها برای ورود هیأت‌های مذاکره‌کننده دولت و طالبان به اجندای مذاکرات آغاز شده است.

 هرچند هیأت‌های دو طرف در روزهای اخیر هیچ دیداری با هم نداشته‌اند، اما قطر به عنوان تسهیل‌کننده مذاکرات بین‌الافغانی در این زمینه تلاش‌ کرده است.

در همین حال، منابع تصریح می‌کنند که اختلاف نظر پیرامون مقدمه میان دو طرف وجود نداشته، اما تنها نیاز بوده است که برخی از موارد لازم به هیأت طالبان ارایه شود و این کار صورت گرفته است. بدین ترتیب اعضای هیأت مذاکره‌کننده دولت اکنون به گونه جمعی پیرامون کارشیوه مذاکرات صلح بین‌الافغانی توافق کرده‌اند.

به گفته منابع، محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور، نیز در دیداری با برخی از سیاسیون، از هیأت مذاکره‌کننده دولت حمایت و روی موارد ضروری توافق کرده است. ارگ اما گفته است که هیأت‌های دولت و طالبان روی ۲۱ ماده شامل در کارشیوه مذاکرات تفاهم کرده‌‌اند و در حال حاضر، دو طرف مصروف بحث روی مقدمه هستند، زیرا «برخی موضوعات نیاز به وضاحت بیش‌تر دارد».

 پیش از این، هیأت طالبان اعلام کرد که کارشیوه مذاکرات صلح بین‌الافغانی نهایی است، اما هیأت دولت در ادامه افزود که مقدمه‌ی این کارشیوه نیاز به توضیحات بیش‌تر دارد و تنها پس از تایید هیأت‌های دو طرف، نهایی می‌شود.

دو طرف در حالی به بحث‌ها پیرامون اجندا نزدیک می‌شوند که احتمال می‌رود این مرحله نیز پُرچالش دنبال شود.

هیأت مذاکره‌کننده دولت پیش از آغاز مذاکرات گفته بود که برقراری آتش‌بس اولویت دولت را تشکیل می‌دهد. اعضای هیأت مذاکره‌کننده طالبان هرچند گفتند که بحث روی آتش‌بس بخشی از اجندای مذاکرات صلح بین‌الافغانی است، اما تصریح کردند که این بحث اولویت گروه طالبان در این مذاکرات نیست.    

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر