10:16 02 مارچ 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

برای رفع ‍‍پرچوی برق در شهر هرات، در غرب افغانستان به ۱۰۰ مگاوات برق بیشتر نیاز است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از چکاد، قطعی برق به یک چالش جدی در غرب کشور بدل شده است. تمیم صافی رییس ادارهٔ برق هرات می‌گویند که مردم باید از برق استفاده بهینه کنند.

به گفتهٔ او برای تأمین برق در هرات ۱۰۰ مگاوات برق اضافی نیاز است تا ضرورت ۲۵۰ مگاواتی این ولایت تأمین گردد.

این در حالی است که همزمان بانک توسعه آسیایی اعلام کرده است که برای تأمین برق در ولایات غربی افغانستان ۱۵۴.۴ ملیون دالر کمک میکند.  

این بستهٔ کمکی به ارزش ۱۵۴.۴ ملیون دالر امریکا برایی دستیابی اقشار آسیب‌پذیر به برق در ولایات هرات و فراه کمک شده است.

تهمینه محمدوا، متخصص بخش انرژی بانک انکشاف آسیایی میگوید: «هرات و فراه به شبکه ملی برق متصل نیستند، که این منجر به افزایش هزینه‌های تجارت برای مردم در این ولایات، تخریب محیط زیست و ضعف شاخص‌های توسعه پایدار می‌شود».

به گفتهٔ محمدوا، پس از اجرای این پروژه امیدواری‌ برای بهبود یافتن شرایط زندگی خانواده‌های کم‌درآمد وجود دارد.

این پروژه تحت توافقنامه خرید و فروش برق بین دو کشور، منبع تغذیه از ترکمنستان را تمدید خواهد کرد که شامل تولید برق با استفاده از سیستم‌های بادی و خورشیدی تا ۱۰۰ مگاوات و جایگزینی برق تولید شده از گاز با برق شبکه تجدید پذیر و وارداتی بر پایه گاز با هزینه کمتر است، می‌باشد.

از مجموع ۱۵۴٫۴ میلیون دالر بسته کمکی، ۳۶٫۴ میلیون دالر آن از طرف صندوق توسعه آسیایی و متباقی ۱۱۸ میلیون دالر دیگر آن از سوی صندوق اعتماد زیرساخت های افغانستان از طریق کمک مالی حکومت ایتالیا از طریق سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، میباشد.

بی‌برقی یک مشکل جدی برای شهروندان افغانستان است. با گذشت نزدیک به دو دهه از سرازیر شدن کمک‌های جهانی به افغانستان این کشور هنوز بخش عمده برق مصرفی خود را از کشورهای همسایه وارد میکند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر