21:18 20 جنوری 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 31
ما را در دنبال کنید

مجلس نماینده‌گان ایالات متحدۀ امریکا سرانجام لایحۀ خروج «مسؤولانه» نیروهای امریکایی را از افغانستان تصویب کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، این لایحه که بخشی از لایحۀ بودجۀ دفاعی ایالات متحده است، رئیس‌جمهور ترامپ را ناگزیر می‌سازد تا روند بیرون شدن نیروهای امریکایی را از افغانستان و آلمان آهسته سازد.

لایحۀ بودجۀ دفاعی 740 میلیارد دالری امریکا امروز چهارشنبه با 335 رأی موافق در برابر 78 رأی مخالف تصویب شد.

در بخشی از این لایحه آمده‌است که سربازان امریکایی باید «مسؤولانه» از افغانستان بیرون شوند و نباید شمار نیروهای امریکایی از مرز چهارهزار تن در اوضاع کنونی کاهش یابد.

پیش از این وزارت دفاع امریکا اعلام کرده بود که قرار است نیروهای این کشور در افغانستان تا مرز دو هزار و 500 تن کاهش یابند.

پرداخت بیش از چهار میلیارد دالر هزینه‌های نیروهای امنیتی افغان نیز در لایحۀ بودجۀ دفاعی امریکا جا داده شده‌است.

ادم اسمیت، رئیس کمیتۀ خدمات تسلیحاتی مجلس نماینده‌‎گان امریکا بیان داشت: «همه آن‌‎چه ما دربارۀ افغانستان انجام می‌دهیم این است که رئیس‌جمهور برای خروج دلیل ارایه کند و ممکن است او چنین نکند اما از دیدگاۀ من ما نیاز داریم از افغانستان بیرون شویم، اما باید این کار را مسؤولانه انجام دهیم. این لایحه اجازۀ خروج غیرمسؤولانه را نمی‌دهد».

مک تورن بیری، عضو مجلس نماینده‌گان امریکا نیز اظهار داشت: «یک رأی نیرومند به لایحه نشان می‌دهد که ما از سربازان ما پشتیبانی می‌کنیم. یک رأی نیرومند به دشمنان ما نشان می‌دهد که ما برای حمایت از این کشور با یک دیگر میایستیم و این لایحه واقعأ دربارۀ همه این‌ها است».

 در بخشی از لایحه آمده‌است که اگر شمار سربازان امریکایی در افغانستان از مرز چهار هزار تن کاهش یابد، نیروهای امریکایی مأموریت حمایت از نیروهای افغان و مأموریت ضد هراس‌افگنی را در اوضاع کنونی درست به پیش برده نخواهند توانست.

سوزان دیویس، عضو مجلس نماینده‌گان امریکا بیان داشت: «در اوج جنگ‌های افغانستان و عراق، ما بر نیازهای مهمی سربازان مان که همه روز می‌رزمند، متمرکز کردیم. اکنون توجه ما بیشتر به نوآوری و نیازهای آیندۀ سربازان مان تغییر کرده‌است».

لایحۀ بودجۀ دفاعی ایالات متحده باید با اکثریت قاطع از سوی سنای ایالات متحده نیز تصویب شود.

انتظار می‌رود که آمار بالای موافقان این لایحه بتواند تهدید رئیس‌جمهور ترامپ را به وتوی آن خنثی کند. اما این احتمال نیز وجود دارد که در صورت وتوی لایحۀ دفاعی از سوی ترامپ، شماری از نماینده‌گان آرای خود را تغییر داده و رأی متفاوتی بدهند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر