06:55 14 جون 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 20
ما را در دنبال کنید

پنج کارخانۀ صنعتی با سرمایه‌گذاری بیش از بیست میلیون دالر در شهرک صنعتی ولایت هرات گشایش یافتند.

به گزارش اسپوتنیک این کارخانه‌ها در بخش ساخت دستگاه‌های تولید برق خورشیدی، تولید خوراکۀ مرغ، پردازش گندم و تولید پروفیل فعالیت می‌کنند.

نثار احمد غوریانی، وزیر صنعت و تجارت در مراسم گشایش این کارخانه گفت، که سیاست دمپنگ کشورهای همسایه و فساد گسترده در گمرک‌ها زیان‌های هنگفتی به صنایع کشور وارد کرده‌است: «در همین هفته، متأسفانه که چهار کارخانه بسته شده‌اند و بیشتر از ۲۱ هزار نفر بیکار شده‌اند».

سرمایه‌گذاران هرچند برای سرمایه‌گذاری در کشور خوشبین اند اما از آن‌نچه که فساد در گمرکات و دیگر ادارات دولتی می‌دانند، انتقاد می‌کنند.

مقام‌های وزارت مالیه نیز پیش از این وجود فساد در گمرک‌ها را تأیید کرده‌اند اما گفته‌اند که تلاش‌ها و برنامه‌ها در راستای مبارزه با آن نیز به راه انداخته شده‌اند.

سید وحید قتالی والی هرات بیان داشت: «سیاست‌های دمپینگ منطقه اجازه نمی‌دهد که سرمایه‌گذاران ما رقابت کنند».

حمیدالله خادم، رییس اتاق معادن و صنایع هرات نیز اظهار داشت: «هزینه‌هایی که ما برای تأمین امنیت می‌پردازیم و در فساد می‌پردازیم اگر کم شود ما می‌توانیم رقابت کنیم».

نمایند‌گان بخش خصوصی ناامنی‌ها و اوضاع مبهم سیاسی کشور را از چالش‌ها و نگرانی‌های دیگر فرا راه سرمایه‌گذاری‌ها در کشور می‌‎گویند.

توکل احمدیار، رییس اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری بیان داشت: «بخاطری‌که امنیت خوب نیست، روند سرمایه‌گذاری بسیار کند است».

به‌گفتۀ اتاق معادن و صنایع هرات، در یک سال گذشته نزدیک به ۱۵۰کارخانۀ صنعتی در شهرک صنعتی هرات به‌علت فساد در گمرکات از فعالیت بازمانده‌اند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر