10:04 19 سپتمبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

منار جام پس از ثبت از فهرست میراث‌های فرهنگی جهانی سازمان یونسکو در سال 2002، امروز در فهرست میراث‌های فرهنگی جهان اسلام نیز قرار گرفت.

به گزارش اسپوتنیک، وزارت امور خارجه افغانستان با نشر یک خبرنامه اعلام کرد که کمیتۀ میراث‌های فرهنگی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی جهان اسلام (آیسیسکو) در جریان سومین اجلاس فوق‌العادۀ خویش که به تاریخ 10 دسامبر 2020 به‌صورت مجازی برگزار گردیده بود، با اتفاق آرا با دوسیۀ پیشنهادی جمهوری اسلامی افغانستان مبنی بر ثبت «منار جام» در فهرست میراث‌های فرهنگی جهان اسلام موافقت کرد. این دستاورد نتیجهٔ سعی و تلاش‌های مؤثر نماینده‌گی ج.ا.ا. در پاریس می‌باشد که دوسیهٔ منار جام را به سازمان آیسیسکو ارسال و پیگیری نموده بود.

این خبرنامه می افزاید که در جریان سومین اجلاس فوق‌العادۀ این کمیته، پس از ارزیابی و مرور دوسیه‌های پیشنهادی کشورهای عضو سازمان آیسیسکو، 22 اثر فرهنگی از شش کشوراسلامی (امارات متحدۀ عربی، افغانستان، یمن، فلسطین، مراکش و عمان) مورد قبول قرار گرفته است.

منار جام قبلاً درسال 2002 شامل فهرست میراث‌های فرهنگی جهانی سازمان یونسکو گردیده بود که اکنون در فهرست میراث‌های فرهنگی جهان اسلام نیز قرار گرفت. این نخستین اثر فرهنگی کشور می‌باشد که شامل فهرست میراث‌های فرهنگی جهان اسلام گردیده است. این دستاورد مهم در راستای تقویت وجه ملی، حفظ و مرمت آثار فرهنگی کشور در سطح بین‌المللی، و تقویت پالیسی دولت در عرصه‌های دیپلوماسی فرهنگی از اهمیت فراوان برخوردار است.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر