21:14 16 جون 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 02
ما را در دنبال کنید

وزارت صحت عامه‌ی کشور می‌گوید که بیماری‌های برخاسته از آلوده‌گی هوا در یک سال پسین جان نزدیک به پنج هزار تن را در افغانستان گرفته اند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تلویزیون 1، معصومه جفعری، معاون سخنگوی وزارت صحت عامه می‌گوید که مشکل تنفسی و ایست قلبی، در صدر بیماری‌های ناشی از آلوده‌گی هوا قرار دارد.

او تایید می‌کند که نزدیک به سه‌هزار تن بر اثر مشکل‌های تنفسی و بیش از دوهزار تن هم بر اثر ایست قلبی در یک سال پسین جان شان را از دست داده اند.

براساس داده‌های وزارت صحت عامه، در جریان یک سال بیش از ۲۰ میلیون تن که به نحوی بیماری تنفسی داشته اند به مرکزهای صحی مراجعه کرده‌اند.

محمدناصر محقق، یکی از پزشکان کشور می‌گوید که آلوده‌گی هوا در کلان شهرهای افغانستان، تهدید بزرگ برای سلامتی یک نسل است و اثرهای ویرانگر آلوده‌گی‌ها می‌تواند چندین سال بعد نمایان شود.

نیک محمد، رییس تفتیش اداره‌ی ملی محافظت از محیط زیست می‌گوید که آلوده‌گی هوا نسبت به سال گذشته کمتر شده‌است، اما او خواهان مبارزه‌ی همگانی است.

اما شماری از شهروندان کشور می‌گویند که حکومت برای مهار آلوده‌گی هوا برنامه‌ی موثر ندارد و نهادهای مسوول به گونه‌ی نمایشی اقدام می‌کنند.

در سال‌های پسین کابل، دهلی، تهران، کراچی، بیجنگ و چند شهر دیگر آسیایی در میان آلوده‌ترین شهرهای جهان قرار گرفته‌اند.

بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت، سالانه هفت میلیون تن به بیماری‌های تنفسی و سرطان ریه مبتلا می‌شود.

خامه بودن جاده، نبود فضای سبز، گشت و گذار موترهای فرسوده و استفاده از سوخت دودزا، از دلیل‌های اصلی آلوده‌گی هوا گفته شده‌است.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر