10:22 24 جنوری 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 00
ما را در دنبال کنید

همزمان با نزدیک شدن به آغاز دور دوم مذاکرات صلح افغانستان و طالبان در دوحه، حملات لفظی طالبان ،امریکا و دولت افغانستان علیه یکدیگر افزایش یافته است .

  به گزارش اسپوتنیک، مقامات دولتی افغانستان در چند روز گذشته با انتقاد از ادامه حملات هدفمند طالبان به فعالان مدنی ،خبرنگاران و غیر نظامیان، خواستار برقراری آتش بس شده اند و به صراحت اعلام کردند که گفت و گو و ادامه خشونت ها ممکن نیست،طالبان باید هرچه زودتر آتش بس را بپذیرد.

از سوی دیگر طالبان نیز می گوید آمریکایی ها در چند روز گذشته با نقض توافقنامه به نیروهای دولتی در حمله به مواضع آنها همکاری داشته اند.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان امروز در توئیتی نوشت طی چند روز گذشته جنگنده‌های آمریکایی مواضع طالبان  را در ولایت های ننگرهار، کندهار و هلمند بمباران کرده اند.

وی افزود:در عملیات نظامی نیروهای ارتش افغانستان در ولسوالی «ارغنداب» جنگنده های آمریکایی از آنها حمایت هوایی کرده اند.

مجاهد این حملات را سرپیچی آمریکایی ها از توافقنامه  عنوان کرده و گفته است که اگر این حملات متوقف نشود آنها نیز عکس العمل جدی نشان خواهد داد.

سخنگوی طالبان با اشاره به سخنان وزیر خارجه آمریکا که گفته است در سال گذشته هیچ نیروی این کشور در افغانستان کشته نشده خاطرنشان کرد واشنگتن نیز باید به تعهداتش به طالبان پایبند باشد.

سخنگوی نظامیان آمریکایی در افغانستان ضمن رد این ادعای طالبان نوشته است که آنها تنها از نیروهای افغان در برابر حملات طالبان حمایت می کنند.

سانی لگیت، در توئیتی نوشت: طالبان باید درآستانه آغاز دور دوم گفت وگوها ،حملات هدفمند علیه خبرنگاران، فعالان مدنی و دولتی را متوقف کرده و خشونت ها را کاهش دهند.

به گفته وی، آمریکا بارها به طرف های جنگ افغانستان گفته است که خشونت ها باید کاهش یابد.

مجلس افغانستان امروز مسعود اندرابی وزیر داخله را برای توضیح در  باره وضعیت امنیتی کشور به مجلس فراخواند.

اندرابی در نشست علنی مجلس گفت که طالبان یک جنگ تمام عیار را برای سال آینده تدارک می بیند.

وی افزود:نیروهای افغانستان برای دفاع از مردم و نظام آمادگی کامل دارند.

وزیر داخله افغانستان طالبان را عامل تمامی حملات هدفمند در شهرها دانست و گفت که تاکتیک جدید طالبان به عهده نگرفتن حملات است .

در چنین وضعیتی قرار است هیأت مذاکره کننده دولت افغانستان فردا صبح برای آغاز دور دوم مذاکرات صلح عازم دوحه شوند.

امروز چهارمین نشست هیأت مذاکره کننده با شورای عالی مصالحه ملی برگزار شده تا خطوط اساسی هیأت دولتی برای مذاکره با طالبان به آنها ارائه شود.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر