02:14 05 اگست 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

منابع معتبر در قطر می گویند که طی دو هفتۀ گذشته، هیچ جلسه ای بین تیم های تماس دولت و طالبان، در رابطه به اجندای مذاکرات صلح، برگزار نشده و هنوز کدام نشانه ای از برگزاری آن نیز دیده نمی شود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از پژواک، یکی از اعضای هیئت گفتگو کننده در قطر که نخواست نامش ذکر شود، در این خصوص گفت که طی دو هفته گذشته، هیچ جلسه ای بین گروه های تماس آنها و طالبان برگزار نشده است.

او دلیل انجام ندادن این جلسات را بیان نکرد، اما گفت که می تواند مذاکرات دوباره آغاز شود.

یک عضو دیگر هیئت مذاکراتی، می گوید که طی دو هفتۀ گذشته، آنها و گروه های تماس طالبان؛  هیچ نشستى را در رابطه به آجندای گفتگوهای صلح برگزار نکرده اند.

وی افزود که آنها برای نشست آماده هستند، اگر طرف مقابل (طالبان) آماده شوند.

وی گفت هیچ معلوماتی در دست نسیت که چه زمانی نشست برگزار شود.

با این حال،  فریدون خوزون سخنگوی شورای عالی مصالحه، می گوید که بلی طی دو هفته گذشته، هیچ جلسه ای در رابطه به اجندای مذاکرات بین گروهای تماس آنها و طالبان، برگزار نشده است.

وی افزود که آنها برای جلسه آماده هستند و مشکلی ندارند، و هر زمانی که طالبان بخواهند، آنها در رابطه به اجندا با طالبان می نشینند.

به گفتۀ خوزون، آنها هنوزهم جلسات داخلی خود را دارند و برای تنظيم موارد مربوط به اجندا، مصروف می باشند.

داکتر نعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، می‌گوید: "ما قبلاً هم آماده بودیم و اکنون هم آماده هستیم، در این مورد مشکلی موجود نیست".

اما یک منبع دیگر در قطر افزود که تصور می شود طالبان منتظر موضوع آزادی دیگر زندانیان خود و حذف رهبران شان از لیست سیاه هستند که چطور می شود. منبع در این مورد معلومات دیگر نداد.

قابل یادآوریست که بتاریخ 28 جدی، جلسه ای بین تیم های مذاکره کننده دولت و طالبان در دوحه برگزار شد؛ اما آن جلسه در مورد موضوعات عمومی و تنظيم جلسات آینده و سایر موضوعات بود، نه موضوعات مورد بحث شامل در اجندا.

پیش از این برخی از رسانه ها خبر داده بودند که مذاکرات صلح در قطر، تا زمان تحلیف جوبایدن رئیس جمهور جدید امریکا به تعویق افتاده است؛ اما هیئت مذاکراتی دولت و همچنین داکتر نعیم سخنگوی دفتر طالبان در قطر، تأخیر جلسات را رد کرده بودند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر