08:53 27 فبروری 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 41
ما را در دنبال کنید

در اعلامیه مشترک اتحادیه اروپا، ناتو و نماینده‌گی‌های دیپلوماتیک شماری از کشورها، از طالبان خواسته شده‌است که این خشونت‌ها را پایان دهند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، اتحادیه اروپا، ناتو و نماینده‌گی‌های دیپلوماتیک شماری از کشورهای امریکایی و اروپایی در افغانستان امروز (یک‌شنبه، 12 دلو) در یک اعلامیه مشترک، می‌گویند که طالبان مسؤول بیشتر خشونت‌های هدفمند استند.

در این اعلامیه مشترک اتحادیه اروپا، ناتو و نماینده‌گی‌های دیپلوماتیک آسترالیا، کانادا، جمهوری چک، دنمارک، فنلند، فرانسه، آلمان، هالند، اسپانیا، سویدن، بریتانیا، ایتالیا و ایالات متحده، ادامۀ ترورها، آدم ربایی‌ها، و تخریب زیرساخت‌های حیاتی نکوهش شده و گفته شده‌است که این خشونت‌ها جامعۀ مدنی، قضایی، رسانه‌یی، مذهبی، پزشکی و نماینده‌گان غیرنظامی دولت را، آماج قرار می‌دهند.

این اعلامیه می‌افزاید که خشونت‌های هدفمندانۀ «طالبان"»، به ایجاد محیط ناامنی کمک می‌کند که گروه‌های هراس‌افگن و جنایتکار می‌توانند در آن آزادانه، فعالیت کنند.

در این اعلامیه از طالبان خواسته شده‌است که این خشونت‌ها را پایان دهند و از حکومت افغانستان خواسته شده که دربارۀ این حمله‌ها، بررسی‌های شفاف‌تری انجام دهد.

در ادامۀ اعلامیه آمده‌است: «جامعە بین‌المللی سرمایه‌های هنگفتی را در زمینە انرژی، مصئونیت غذایی، منابع آب و زیرساخت‌های جاده‌یی برای مردم افغانستان، سرمایه‌گذاری کرده‌است. ما تخریب مداوم زیرساخت‌های حیاتی، از جمله تخریب جاده‌ها، انفجار دادن پایه‌های شبکه‌های تلیفونی و پایه‌های برق از سوی طالبان را، محکوم می‌کنیم».

مقام‌های امنیتی افغان نیز، «طالبان» را مسؤول بیشترین حمله همدفمند، گفته‌اند.

در سه ماه اخیر، پنج خبرنگار، سه تن از فعالان جامعۀ مدنی و شماری از کارمندان حکومتی در نتیجۀ حملات هدفمند در بخش‌های مختلف افغانستان، جان باختند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر