19:47 04 مارچ 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان می‌گوید، که این نهاد ادعای جان‌باختن و زخمی‌شدن غیرنظامیان در بهسود میدان وردک را بررسی می‌کند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، روز گذشته شماری از نمایندگان مجلس افغانستان و باشندگان ولسوالی بهسود در نشستی در کابل ادعا کردند، که در حملۀ نیروهای امنیتی در این ولسوالی درحدود چهل تن از باشنده‌گان محل کشته و زخمی شدند.

اما وزارت داخله گفته بود که نُه تن از افراد «مسلح غیرمسئول» در این رویداد کشته شدند و هفت تن دیگر زخمی شده‌اند.

ذبیح‌الله فرهنگ، رییس نشرات کمیسیون مستقل حقوق‌بشر در این باره گفت: «بررسی‌های ما جریان دارد. اتهامات در مورد آسیب رسیدن به افراد غیرنظامی وجود دارد».

لعل گل لعل، رییس سازمان حقوق‌بشر افغانستان نیز بیان داشت: «ما باید عوامل جنگ را دریابیم که عوامل جنگ را چه‌کسی ایجاد کرده؛ هرکسی که عامل جنگ بوده باشد مسؤولیت تمام حوادث به دوش او است».

وزارت داخله می‌گوید، که رویداد بهسود برخاسته از درگیری افراد وابسته به فرمانده علی پور با نیروهای دولتی است؛ اما علی پور در یک پیام صوتی به طلوع‌نیوز این ادعا را بی‌بنیاد می‌داند و می‌گوید، که نیروهای دولتی بر معترضان تیراندازی کردند: «در حینی که تظاهرات مردم مدنی هم بودند، مردم را به رگبار بستند. ۶۰نفر را در تانک‌ها بسته‌ کرده‌اند که خود این‌کار یک جنایت جنگی است».

وزارت داخله دو شب پیش اعلام کرد، که برای بررسی این رویداد یک هیات به بهسود می‌رود، اما سفر این هیات به تأخیر افتاده‌است.

عبدالرحمن طارق، والی میدان وردک گفت: «یک هیات تعیین شده‌است تا جزئیات این موضوع را و تمام معلومات آن را در قالب یک گزارش آماده کند».

در همین حال، محمد محقق، مشاور امنیتی می‌گوید، که این رویداد یک فاجعه است و باید به‌گونۀ بی‌طرفانه بررسی شود: «ما منتظر حوادث می‌‎مانیم؛ اگر عادلانه بررسی شود و حق به حق دار شود ما به آن خوش هستیم، اما اگر بی عدالتی شود ممکن است ما حرف خودرا بزنیم».
 
اعتراض کنندگان، افراد مسلح علی پور را پشتیبان نظام می‌دانند اما وزارت داخله می‌گوید، که هیچ نیروی مسلح بیرون از چارچوب نهادهای امنیتی مشروعیت ندارد.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر