02:51 05 اگست 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 43
ما را در دنبال کنید

پولند نخستین دسته از بانک‌نوت‌های جدید افغانستان را هفته گذشته تحویل داده است. 

به گزارش اسپوتنیک، سفارت پولند در هند در خبرنامه ای نوشت: بر پایه قراردادی که شرکت امنیتی چاپ پول پولند (PWPW) با افغانستان امضا کرده است، ۳۸۰ میلیون بانک‌نوت (۱۰ افغانی، ۲۰ افغانی، ۵۰ افغانی و ۱۰۰ افغانی) چاپ می‌شود. این قرارداد در سال ۲۰۲۰ میلادی امضا شده است.

سفارت پولند در هند نوشته است، که این بانک‌نوت‌ها با فن‌آوری مدرن و با پوشش ضد آلود‌گی تولید می‌شود که نسبت به بانک‌نوت‌های پیشین در برابر محلول‌های شیمیایی و آلودگی مقاوم است.

به نوشته سفارت پولند در هند، این بانک‌نوت‌ها با لاک‌ یا جلای (Coat4Note) که به روش منحصر شرکت امنیتی چاپ پول پولند تولید شده است، پوشیده شده است که با گرمای بالاتر مشخص می‌شود و بر خصوصیات فزیکی بانک‌نوت‌ها تأثیر مثبت گذاشته است.

موضوع چاپ بانک‌نوت‌های جدید از سوی بانک مرکزی در چند روز گذشته در کشور پرحاشیه و جنجالی بوده است.

یادآوری می کنیم، که شماری از اعضای مجلس نمایندگان افغانستان گفته‌ بودند، که اجمل احمدی سرپرست ریاست بانک مرکزی که رای تأیید مجلس نمایند‌گان را به دست نیاورده است، می‌خواهد روی این بانک‌نوت‌ها امضا کند.

این در حالی بود، که طبق اعلام بانک مرکزی، اجمل احمدی قرار بود که به پولند سفر و از روند چاپ بانک‌نوت‌ها نظارت کند. بانک مرکزی اعلام کرده است، که سفر اجمل احمدی به پولند برای رفع نگرانی اعضای مجلس نمایند‌گان لغو شده است.

بانک مرکزی گفته بود، که واحدالله نوشیر، سرپرست پیشین بانک مرکزی روی بانک‌نوت‌های جدید امضا کرده است. در تصاویری که از سوی سفارت پولند در هند نشر شده است، نیز امضای واحدالله نوشیر دیده می‎‌شود.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر