00:58 24 سپتمبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

کاخ سفید درباره این که آیا دولت جدید امریکا به رهبری رئیس‌جمهور بایدن تصمیم برای حفظ نیروهای امریکایی در افغانستان پس از ماه می را گرفته است، خودداری می‌کند.

به گزارش اسپوتنیک، کاخ سفید روشن نساخت که آیا دولت جدید امریکا به رهبری جو بایدن تصمیم برای حفظ نیروهای امریکایی در افغانستان پس از ماه می را گرفته است، خودداری می‌کند.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید درباره این موضوع که قبلاً توسط لیندسی گراهام سناتور جمهوری‌خواه گفته شده بود، می‌گوید: تا آنجا که من می‌دانم، سناتور گراهام نماینده رسمی دولت امریکا نیست. و در مورد موضوع هیچ خبری در دیدار بایدن از پنتاگون انتظار نمی‌رود.

پیش از این، لیندسی گراهام سناتور جمهوری‌خواه و کارکشته امریکایی خروج نیروهای امریکایی را از افغانستان بدون موقع و غیرضروری خواند و گفته بود که «طالبان به تعهدات خود عمل نکرده‌اند و توافق‌نامه دوحه را نقض کرده‌اند، همچنان حضور نیروهای امریکایی را در افغانستان جدی و مهم خوانده و خروج را به اساس شرایط و وضعیت و زمان مناسب بیان کرده است.

سخنگوی کاخ سفید گفت: البته این موضوعی است که برای رئیس‌جمهور و تیمش که مسوولیت امنیت ملی را دارند از اهمیت بالایی برخوردار است. اما من هیچ اطلاعات به‌روز شده‌ای در مورد ساختار و ترکیب نیروها در افغانستان ندارم، و انتظار ندارم که چنین اطلاعاتی امروز ظاهر شود.

به گفته وی، بایدن با مشورت با آنتونی بلینکن وزیر خارجه و لوید آستین وزیر دفاع امریکا در مورد میزان حضور بیشتر نظامی امریکا در افغانستان تصمیم خواهد گرفت. وی گفت که این محور سفر فعلی وی به پنتاگون نیست.

براساس توافق آمریکا و طالبان که در دوحه قطر به امضا رسیده، در صورت پیشرفت در مذاکرات میان افغانستانی و فراهم شدن زمینه صلح، تا ماه می سال 2021 باید همه ای نیروهای خارجی از افغانستان بیرون شوند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر