02:06 25 جون 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

گروه نظارت سازمان ملل گزارش کرده‌است که 200 تا 500 جنگجوی شبکۀ القاعده در یازده ولایت افغانستان، حضور دارند.

به گزارش اسپوتنیک، ادموند فیتون براون، هماهنگ کننده تیم نظارتی سازمان ملل متحد از قطع نشدن رابطۀ طالبان با شبکه القاعده خبر داده‌است.

او که فعالیت‌های گروه طالبان و شورشیان دیگر را در افغانستان زیر نظارت دارد، می‌گوید که طالبان با وجود تعهد در توافقنامه دوحه با آمریکا، به قطع همکاری با گروه‌های هراس‌افگن، به شبه نظامیان خارجی اجازه می‌دهند تا در افغانستان آموزش ببینند و جنگجویان را در کنار نیروهای خود مستقر کنند و رابطه نزدیک با القاعده را ادامه داده‌اند.

بر بنیاد گزارش شبکه ان‌بی‌سی نیوز، او می‌گوید که او هنوز هم باور دارد رهبری بلند پایه القاعده زیر حمایت طالبان است.

گروه نظارت سازمان ملل نیز گزارش کرده‌است که 2 00 تا 500 جنگجوی شبکۀ القاعده در یازده ولایت افغانستان، حضور دارند.

بر بنیاد این گزار، جنگجویان القاعده و طالبان از چندین دهه در کنار یکدیگر زنده‌گی کرده و جنگ کرده‌اند  و جدایی آنان دُشوار خواهد بود.

این در حالی است که طالبان بارها رابطه این گروه با القاعده پس از امضای توافق دوحه را تکذیب کرده و مدعی شده‌اند که القاعده در افغانستان حضور ندارد.

طالبان در توافقنامه دوحه که در ماه فبروری سال گذشته با امریکا امضا کردند، تعهد دادند که با گروه‌های تروریستی از جمله القاعده قطع رابطه کنند و در مقابل، امریکا هم از افغانستان خارج شود.

هم‌زمان با ادامۀ بازنگری توافقنامه صلح دوحه از سوی حکومت جوبایدن، رییس‌جمهور امریکا، ملا عبدالغنی برادر، رییس دفتر سیاسی طالبان در نامه‌یی به مردم امریکا، خواهان عملی شدن تعهد آن کشور برای بیرون کردن تمامی نیروهای امریکایی از افغانستان است.

ملا برادر می‌گوید که طالبان نیز بر بنیاد توافق نامۀ صلح دوحه به تعهدات شان عمل خواهند کرد.

او در این نامه می‌گوید که بر ایجاد نظام اسلامی از راه تفاهم اطمینان دارد. او بر تأمین حقوق زنان بر بنیاد شریعت اسلامی تأکید می کرده‌است و افزوده‌است که طالبان به آزادی بیان بر بنیاد اصول اسلامی و منافع اسلامی متعهد استند.

اما یک عضو هیئت مذاکره‌کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان می‌گوید که پس از سفر هیات طالبان به اسلام‌آباد، دیده می‌شود که این گروه برای ادامۀ مذاکرات در دوحه، دل بسته‌گی نشان نمی‌دهند.

بر بنیاد توافقنامۀ صلح امریکا با طالبان، نیروهای امریکایی باید در ماه می افغانستان را ترک کنند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر