افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

معاون پیشین رییس‌جمهور می‌گوید که جمعیت اسلامی افغانستان دربارۀ روند صلح بی‌تفاوت نخواهد بود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، محمد یونس قانونی که امروز یک‌شنبه (21، فبروی)، در مراسم گرامی‌داشت از چهل و یکمین سال‌روز قیام سوم ماه حوت مردم کابل در برابر ارتش سرخ، سخن می‌زد، گفت که جمعیت اسلامی و مردم، بیشترین قربانی را در جنگ داده‌اند.

او افزود: "پروسه شکل می‌گیرد، مصالحه صورت می‌گیرد؛ اما چگونگی شکل گرفتن مصالحه و چگونگی موفقیت پروسه مصالحه مساله مهمی است که جمعیت اسلامی افغانستان مردم افغانستان و کابلیان سوگ‌مند و زخمی، نسبت به این مساله بی‌تفاوت نخواهند ماند".

آقای قانونی در بخش دیگر از سخنانش، گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی را به نفاق‌افکنی متهم کرد و گفت که افغانستان در شرایط کنونی به همبستگی نیاز دارد: "انجینیر صاحب (حکمتیار) تاریخ تغییر کرده! شما در گذشته باقی مانده‌اید. شما از آن‌چه در گذشته انجام شده، نوعی عذاب وجدان را تحمل می‌کنید".

اشارۀ آقای قانونی به اظهارات چند روز پیش حکمتیار است که گفت در صورتی عملی‌نشده ماده‌های توافق‌نامه‌اش با حکومت، ارگ را محاصره خواهد کرد.

آقای قانونی در ادامه سخنانش گفت که کابلیان و قیام سوم حوت نقش مهمی در شکست قشون سرخ شوروی در افغانستان داشتند.

در سوم حوت سال 1358 مردم با اعتراضات گروهی نارضایتی شان در برابر حضور قشون سرخ شوروی در افغانستان اعلام کردند. باشنده‌گان کابل می‌گویند که این قیام سه روز دوام پیدا کرد؛ اما این قیام از سوی نیروهای شوروی در افغانستان سرکوب شد و شماری کشته و زخمی شدند که آمار دقیقی از قربانیان آن در دست نیست.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر