06:16 21 اپریل 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 00
ما را در دنبال کنید

کمیسیون نظامی طالبان به جنگ‌جویان این گروه در تمامی ولایت‌های کشور دستور داده‌است تا از پناه دادن به جنگ‌جویان خارجی در صفوف شان، خودداری کنند.

  به گزارش اسپوتنیک، به نقل از طلوع نیوز، کمیسیون نظامی طالبان به فرماندهان این گروه دستور داده است که از جا به‌جایی جنگ‌جویان خارجی در صفوف این گروه و پناه دادن به آنان به گونه خودسر، خودداری کنند.

در این فیصله هشدار داده شده‌است که هرگاه چنین کاری صورت گیرد، مسؤولان ولایتی طالبان از سمت‌های شان برکنار، واحدهای جنگی شان منحل و برای مجازات‌ به کمیسیون نظامی معرفی می‌شوند.

این دستور طالبان در حالی صادر شده است که هفته گذشته، ادموند فیتون براون، هماهنگ کننده تیم نظارتی سازمان ملل متحد از قطع نشدن رابطه طالبان با شبکه القاعده خبر داده‌است.

او که فعالیت‌های گروه طالبان و شورشیان دیگر را در افغانستان زیر نظارت دارد، گفت که طالبان با وجود تعهد در توافقنامه دوحه با امریکا، به قطع همکاری با گروه‌های هراس‌افگن، به شبه نظامیان خارجی اجازه می‌دهند تا در افغانستان آموزش ببینند و جنگجویان را در کنار نیروهای خود مستقر کنند و رابطه نزدیک با القاعده را ادامه داده‌اند.

او باور دارد رهبری بلند پایه القاعده زیر حمایت طالبان است.

گروه نظارت سازمان ملل نیز گزارش کرده‌است که 200 تا 500 جنگجوی شبکۀ القاعده در یازده ولایت افغانستان، حضور دارند.

بر بنیاد این گزارش، جنگجویان القاعده و طالبان از چندین دهه در کنار یکدیگر زنده‌گی کرده و جنگ کرده‌اند و جدایی آنان دُشوار خواهد بود.

اما طالبان پیش از این، هر گونه رابطه با جنگجویان خارجی را رد کرده‌اند.

انتونی بلینکین، وزیر خارجه آمریکا نیز می گوید که بازنگری سیاست آمریکا در افغانستان به ویژه بازنگری  توافق‌نامه دوحه، در دستور کار دولت بایدن قرار دارد.

وزیر خارجه آمریکا عملی شدن توافق‌نامه دوحه به ویژه قطع رابطه طالبان را با شبکۀ القاعده، بسیار مهم می‌داند.

او می‌افزاید: "ما ادامه پشتیبانی طالبان از القاعده را سخت زیر بررسی داریم."

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر