01:55 17 اپریل 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 01
ما را در دنبال کنید

سخنگوی تیم مذاکراتی طالبان گفت که عدم پایبندی آمریکا به تعهدات این کشور در توافقنامه قطر سبب افزایش مشکلات افغانستان می‌شود.

به گزارش اسپوتنیک، با نزدیک شدن مهلت خروج نیروهای خارجی از افغانستان و تردیدها در این باره، محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در دوحه از دولت بایدن خواست تا به توافقنامه قطر پایبند باشد.  

نعیم به نیوزویک گفت: شکی نیست که پایبندی به توافقنامه و مفاد آن کمک زیادی به پایان دادن به جنگ و حل مشکلات خواهد کرد، زیرا این توافق نتیجه تلاش‌های بی‌نظیر بوده است.

وی افزود: همانطور که پایبند بودن به تعهدات مشکلات را حل خواهد کرد، عدم تعهد نیز نه تنها در حل مشکلات کمکی نمی‌کند بلکه باعث بروز مشکلاتی می‌شود و آنها را افزایش می‌دهد، بنابراین لازم است همه طرف‌های مربوطه توافق را رعایت کنند.

رویا رحمانی، سفیر افغانستان در واشنگتن اما با مخالفت خروج نیروهای خارجی در مهلت تعیین شده گفت: اگر تصمیمی برای تمدید مهلت مشخص شده برای خروج وجود دارد به این دلیل است که خروج مبتنی بر شرایط است و آمریکا به زمان نیاز دارد تا پایبندی طالبان به توافق را ارزیابی کرده و آنها را مسئول بداند.

وی همچنین اظهارداشت که خشونت‌ها در افغانستان از زمان امضای توافقنامه آمریکا-طالبان افزایش یافته است.

پیش از این طالبان چندین بار در بیانیه‌های متعدد هشدار داده که نقض توافقنامه قطر منجر به جنگی بزرگ خواهد شد که مسئولیت آن با آمریکا است.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر